met zware schuilplaatsen, en wij moesteen daar natuurlijk ook eens inkijken. Het terrein lag nog vol met kuilen van ingeslagen projectie len. De kachelpijpen staken nog boven de grond uit, om de onderaardsche woningen te verwar men en van verse lucht te voorzien. Alle moge lijke oorlogstuig lag daar overal nog verspreid en wij waren natuurlijk vlug aan het verzamelen om als souvenir mede te nemen naar Holland. Wat verder lagen twee tanks van Duitschen oorsprong, daar waren alleen de motor en de kanonnen eruit gehaald, verder waren ze nog geheel compleet. Wij als nieuwsgierige Hol landers moesten natuurlijk ook eens in zoo'n moordtuig zitten, maar dit is niet erg schitte rend. Een vreeselijk moordtuig is het. En zoo zijn we wederom naar Reims getuft. Nadat wij onderweg nog een bandenpechje hadden mee gemaakt kwamen we behouden en wel in Reims aan. Nu zijn reeds 4 dagen van de Olympiade om en nu nog 2 dan is zij voor ons weer geheel achter de rug."11 Sportbrief 5 "Van een van onze Bergsche schutters ter Olympiade. De vrijdag is voor Holland niet erg schitterend verloopen. Wel hebben zij het niet het slecht ste gemaakt, doch de verwachtingen waren in verband met de uitslagen van de vooroefenin gen toch grooter. Enfin zij hebben zich uit de schande weten te redden. Dat zij het niet heb ben weten te brengen dat was van tevoren reeds voorspeld. Onze Hollandsche schutters genieten van ons volk niet die sympathie zooals in andere landen. Als ik U moet zeggen dat de Amerikanen en Haitianen reeds 3 maanden van te voren naar Frankrijk zijn gekomen om zich wat klimaat, voeding, oefening enz. enz. behoorlijk te kunnen voorbereiden. De Italianen hebben 2 en een halve maand niets anders gedaan dan geoefend en nog eens ge oefend en andere landen eveneens, de een iets meer of minder dan de andere, doch allen had den een reuze training achter den rug. Verder nog hadden ze allen prachtige hulpmiddelen. En hoe is het bij ons geweest. De schutters zijn driemaal bijeen geweest om te oefenen en daarmede was het afgelopen. Hulpmiddelen daar beschikken onze schutters niet over, dus alles was hun tegen. Zelfs het weer nog, want het was hier zo verbazend heet dat je niet wist hoe je te bewegen. In den loop van den morgen was de Neder- landsche Commissie geïnteresseerd bij de Olympiade12 naar het schietterrein gekomen. Deze commissie bestond uit de Gezant de heer van Rijn en de Commissieleden Kapitein van de Genie Scharroo en Kapitein van de Artillerie Van Rossum. Na afloop van de wedstrijd werd per auto naar het kamp gereden. Bij aankomst aldaar werden de schutters aan de Commis sie voorgesteld waarna een gezamenlijke lunch werd gebruikt. Nadat allen hadden plaatsgeno men aan de rijkversierde tafel in de officierseet zaal, aan welke tafel eveneens zaten de Italia nen en Mexicanen, nam de heer Van den Berg, voorzitter van de Koninklijke vereniging van Nederlandse Scherpschutters, het woord om genoemde commissie een woord van welkom toe te roepen in Frankrijk en hen tevens te be danken voor het werk dat zij voor de goede gang van zaken en de daarvoor getrooste moeite hadden gedaan. En bracht een dronk uit en een driewerf hoera op de Hollandsche commissie en voor onze geëerbiedigde Koningin. Daarna nam Kapitein Scharroo het woord en dankte voor de woorden gesproken door den heer van den Berg, en dankte hem tevens voor de werk zaamheden door hem verricht en bracht daarna een dronk en een driewerf hoera uit op onze driekleur die op de tafel prijkte. Na afloop van de individueele wedstrijd op de 600 Meter begaf de Commissie zich weder naar Parijs, waar zij gevestigd is, en keerden de schutters naar Reims terug. Afb. 8a. Medaille behaald bij militaire schietwedstrijd, voor zijde. Collectie familie Marits Afb. 8b. Medaille behaald bij militaire schietwedstrijd, keer zijde (tekst niet ingegraveerd). Collectie familie Marits De Waterschans 3 - 2016 98

De Waterschans | 2016 | | pagina 14