het Nederlandsch Olympisch Comité voor de wijze waarop zij deze dagen met ons heeft door gebracht, voor de goede voorbereiding en de uitstekende begeleiding bij de schietwedstrijden en ook tevens voor de goede verzorging die wij van hen hebben mogen genieten. Saluut, tot ziens in het vaderland."14 De medailleverdeling van het schieten op de 25 meter snelvuurpistoolschieten was: 1: Henry Bailey (Verenigde Staten van Amerika) 2: Vilhelm Carlberg (Zweden) 3: Lennart Halenius (Finland) Francois Marits behaalde op deze achtste Olympische Zomerspelen in Parijs een gedeelde eenentwintigste plaats op een aantal van vijfen vijftig deelnemers. Het was de vijfde keer dat dit onderdeel in het Olympische programma was opgenomen. Het hele verslag ademt duidelijk de geest van de Olympische spelen: "Meedoen is belangrijker dan winnen". Niet alleen zijn uitzending naar de Olympische Spelen van 1924 in Parijs getuigt van zijn spor tieve carrière, maar ook het verhaal van klein zoon Frans dat hij en de andere kinderen de medailles die opa met het schieten gewonnen had als geld gebruikten bij het "winkeltje spe len". Gelukkig zijn er in de familie nog enkele bewaard gebleven. Natuurlijk heb ik geprobeerd om een erelijst van zijn verrichtingen als schutter samen te stellen, maar naast zijn verrichtingen als Olym piër kom ik Francois in de pers nog maar een keer tegen en wel op 8 september 1927, wan neer de Schietvereniging Jan van Glymes een wedstrijd organiseert op het flobertgeweer. Blijkbaar was Marits een allround schutter. Bekend is wel dat hij lid was van het Zuster- gezelschap van de Stille Omgang te Bergen op Zoom, en ook dat op 14 mei 1939 zijn zilveren bruiloft werd gevierd. Marits in het verzet Wanneer in 1940 de Tweede Wereldoorlog uit breekt, duikt zijn naam weer op. In het boek Het verzet in het MarkiezaatK wordt namelijk ver meld: "Nog een vijfde groepje valt te noemen uit de eerste tijd van de bezetting. En wel dat van Ger- De Waterschans 3 - 2016 100

De Waterschans | 2016 | | pagina 16