Revolutionair ontwerp De KNVvL-491 met een spanwijdte van 16 meter kreeg een driedelige houten vleugel, een mid denstuk van zes meter lengte en twee tippen van elk vijf meter. Achterliggende gedachte was dat het grootste buigmoment van de vleu gel op het middenstuk valt, waar normaal de beide vleugelhelften aan elkaar worden beves tigd. Door een ongedeelde middenvleugel kon de bevestiging aan de romp eenvoudiger en dus lichter worden gehouden. Voor de vleugel is de keuze gevallen op een van de moderne NACA-profielen34. De romp van de KNVvL-491 bestond uit een voorstuk van gelast staalbuis, dat geheel met linnen was ingedekt en was vervaardigd door de Afdeling Vliegtuigbouw van De Koninklijke Maatschappij De Schelde. Hier aan werd de hooggeplaatste vleugel bevestigd. Dit voorstuk ging aan de achterzijde over in een houten koker, waaraan het richtingsroer en het stabilo35 waren aangebracht. De vleu gel is in Bergen op Zoom gebouwd. De firma B. Jansen en Zn, waarvan Sjaak nu directeur was, had naast het bestaande werk in de oude constructiewerkplaats een contract afgesloten met de Nederlandse Spoorwegen tot herstel en gen op Zoom33. "De eerste experimenten", zo schreven de kranten, "zijn in de voormalige, nu leegstaande synagoge in de Koevoetstraat ge weest." Op het moment van schrijven werkten er zes mensen in een werkplaats aan de Borg- vlietsedreef. Maar het is anders gelopen. Afb. 14. De KNVvL-491 in aanbouw, februari 1951. Let op hoe het voorstuk van staten buis overgaat in een houten koker aan de achterzijde. Foto Stichting Historisch Zweefvtiegarchief 131 De Waterschans 3 - 2016

De Waterschans | 2016 | | pagina 47