bouw van goederenwagons. Daartoe werd naast de spoorlijn door Bergen op Zoom een nieuwe werkplaats gebouwd, waar ook het werk aan de vleugel van het nieuwe zweefvliegtuig is ver richt. De vleugel is later in een verhuiswagen naar Ypenburg gebracht, waar het zweefvliegtuig met medewerking van Frits Diepen in een van de hangaars van Avio-Diepen is afgebouwd. Dat werk gebeurde dan onder supervisie van Ber- genaar Cees van Eekelen. In 1952 was de KNV vL-491 gereed en werd die ingevlogen en gede monstreerd op een vliegfeest op Ypenburg.36 Het prototype van de KNVvL-491 had nog pro blemen, ook nadat een groter kielvlak was aan gebracht.37 Tot een verdere perfectionering van het proto type is het jammer genoeg niet gekomen. De reden daarvoor was dat de ontwikkeling van het zweefvliegtuig te veel tijd heeft gevraagd en er in de jaren vijftig zowel op de Britse als op de Duitse markt moderne en zeker gelijkwaardige zweefvliegtuigen beschikbaar kwamen. In 1956 is definitief besloten het project te stoppen. Jac Jansenweg Als erevoorzitter van de in 1949 heropgerichte zweefvliegclub, nu onder de naam van West Brabantse Aeroclub, is Sjaak nog een aantal ja ren, zij het niet meer als actief vlieger, betrok ken geweest bij het wel en wee van zijn club.38 In december 1967, bij zijn zeventigste verjaar dag, ontving hij de penning in zilver van de KNVvL, die hem door de vicevoorzitter, Pierre Cuypers, werd uitgereikt.39 Sjaak Jansen is op 6 mei 1971, 73 jaar oud, overleden. Op 25 november 2010, vijfenzeventig jaren na de oprichting van de eerdere Bergen op Zoomsche Zweefclub, heeft burgemeester Franzel van de Gemeente Woensdrecht op de plek waar voor de oorlog de blokhut van de gemeente Woens- Afb. 15. Een hardhouten model van de KNVvL-491, zoals dat getest is in de windtunnel van het NLL. Foto Stichting Histo risch Zweefvliegarchief Afb. 16. De KNVvL-491, registratie PH-204, nog met oud kiel vlak. Het zweefvliegtuig is voorgevlogen op de Internationale Luchtvaartshow op Ypenburg (ILSYj op 2 en 3 augustus 1952. Foto Stichting Historisch Zweefvliegarchief De Waterschans 3 - 2016 132

De Waterschans | 2016 | | pagina 48