Beste lezer Aan een zomer met aUeen maar sport is geluk kig toch een einde gekomen, dus het is nu hoog tijd voor verdieping! Letterlijk verdieping, want Frits Diepen speelt een belangrijke rol in dit nummer van De Water schans. Diepen was één van die jongens die opgroeiden in de eerste helft van de twintigste eeuw en gefascineerd waren door techniek. In de vorige eeuw heeft de techniek een ongekende ontwikkeling doorgemaakt, dankzij mensen als Diepen. Zij droomden van wat technisch mis schien mogelijk leek te zijn en stelden alles in het werk om hun dromen te verwezenlijken. U kent Frits Diepen waarschijnlijk wel van de bedrijfsnaam DifogaDiepens Ford Garage. Mo gelijk heeft U ook wel eens van dat mysterieuze verhaal gehoord dat Frits Diepen iets met vlieg tuigen te maken had. Hoe dat precies zat, weten specialisten op het gebied van de geschiedenis van de luchtvaart. Zo'n specialist is Wim Adriaan- sen, die voor dit nummer het hoofdartikel heeft geschreven over de Bergse luchtvaartpioniers Frits Diepen en Sjaak Jansen. Ik verklap U al vast: er is inderdaad een Bergs vliegtuig geweest en jawel, het heeft echt gevlogen! Marianne de Hoogh heeft opnieuw onderzoek gedaan naar een Bergse verzetsstrijder uit de Tweede Wereldoorlog die bij het grote publiek zo goed als onbekend is. In dit geval betreft het Francois Marits, niet een kunstenaar, maar een sportman met een bijzondere persoonlijke geschiedenis. Marianne heeft de resultaten van haar onderzoek verwerkt tot een interessant artikel dat U in dit nummer aantreft. Tenslotte publiceren we hier deel II van het ver haal over de portretschilderijen van markies Carl Theodor van Sulzbach. Deze keer gaat het over de late staatsieportretten, die gemaakt werden toen Carl Theodor door erfenis ook keurvorst van Beieren was geworden. Er is bij zondere aandacht voor de betekenis van twee attributen in de schilderijen en voor de manier waarop de portretten van Carl Theodor aanslui ten bij schilderijen van eerdere keurvorsten. Mede namens de andere leden van de redactie wens ik U verdieping en veel leesplezier! Jan Peeters, hoofdredacteur Nieuwe leden per 1 september 2016 Mevr. M. Aerts Roosendaal Dhr. J.F.C.M. Bax Halsteren Mevr. B. Bogers-Jumelet Woensdrecht Mevr. M.B.S. van Broekhoven Steenbergen Mevr. M. M. Davis Bergen op Zoom Mevr. A.M.J. De Haas-de Kok Bergen op Zoom Mevr. F.F.C. Dietvorst Hoogerheide Dhr. A.F. van Eekeren Den Haag Dhr. D. Engels Hoogerheide Mevr. M. Geers Bergen op Zoom Mevr. E. Hopmans Bergen op Zoom Mevr. S.J.M. IJzermans-Buermans Bergen op Zoom Dhr. C.D.J. Krombeen Bergen op Zoom Dhr. M.C. Langenberg Bergen op Zoom Dhr. F. Muller Bergen op Zoom Mevr. L.C.A. Theunisse Bergen op Zoom Mevr. M.E. Thiellier Bergen op Zoom Mevr. H.M.C. van Tillo Bergen op Zoom Dhr. K. Vanbesien Kalmthout Mevr. M.P. van Zwienen Huijbergen De Waterschans 3 - 2016 88

De Waterschans | 2016 | | pagina 4