Uitnodiging Stadsexcursie Graag nodigt het bestuur u uit voor een stadsexcursie naar Blokstal 3 op zondag 16 oktober aanstaande. Verzamelen bij de ingang van Blokstal 3 om 12.00 uur. Sinds Bergen op Zoom garnizoensstad was, be stond er voortdurend behoefte aan ruimte om paarden te stallen. Ten tijde van oorlog werden deze zelfs bij burgers ondergebracht, maar in vredestijd was er plaats genoeg in de zoge naamde blokstallen. In de 18e eeuw was er zo'n blok van twee stal len aan het westelijk einde van de Dubbelstraat, waar nu het Klein Arsenaal staat. Na 1 700 was er behoefte aan nieuwe stallingen. De eerste werd omstreeks 1703 gebouwd op de Nieuwe Markt en werd later Blokstal 1 genoemd. Dit gebouw was goed voor 106 paarden en is in 1967 gesloopt in verband met de aanleg van de Westersingel. De tweede blokstal, later Blokstal 2, is omstreeks 1745 gebouwd en bood onder dak aan 105 paarden. In 1764 tenslotte, verrees er een derde blok stal voor 94 paarden, tegenwoordig Blokstal 3. In 1887 werd er een overdekte rijbaan aange bouwd, het huidige Gebouw T. Nadat het hele militaire complex in de jaren ze ventig van de vorige eeuw in handen kwam van de gemeente, is in 1984 Blokstal 3 verbouwd tot een onderkomen voor het voormalige poppo dium De Botte Hommel. In een bijruimte aldaar kreeg het COC onderdak en de rest van de stal werd gebruikt voor de op- slag van bijvoorbeeld de attributen van de Maria Ommegang. Inmiddels is Blokstal 3 voor een tweede keer ingrijpend verbouwd, nu voor het onderkomen van het Facilitair Bedrijf. De renovatie werd ver richt door De Kok Bouwgroep en de opening was op 4 maart jongstleden. De excursie staat onder leiding van architect Jan Weijts. U bent van harte welkom op deze excursie en zoals gebruikelijk zijn hier geen kosten aan verbonden. Om een beeld te krijgen van het aantal deelne mers wordt u verzocht u aan te melden bij de penningmeester, Jos van Rijn, via penningmeester@geschiedkundigekringboz.nl of telefoon 0164-683418. Afb. 1. Blokstal 3, oostelijke en noordelijke gevels aan het Wilhelminaveld. Foto Rob Franssen 2016 Afb. 2. Blokstal 3, zuidelijke gevel aan de Artilleriestraat. Foto Rob Franssen 2016 135 De Waterschans 3 - 2016

De Waterschans | 2016 | | pagina 51