Frits Diepens vliegtuigaffiche Jan Peeters Naar aanleiding van het artikel Vliegtuigbouw in West-Brabant in het septembernummer van De Waterschans ontving de redactie een bericht van Peter Diepen, zoon van Frits Diepen. (Frits Die pen en Jac Janssen waren de hoofdrolspelers in het artikel.) Voor het omslag van het septem bernummer had de beeldredactie een affiche gekozen met een afbeelding van de F-25, de Fokker Promotor. Dit kleine vliegtuig was gebaseerd op de in Bergen op Zoom ontwikkelde Difoga 421. Het affiche was vervaardigd voor de Frits Diepen Vliegtuigen NV, sinds 1945 gevestigd op vliegveld Ypenburg bij Rijswijk. De keuze was op dit affiche gevallen vanwege de grote aantrekkelijkheid van de voorstelling. We hebben gebruik gemaakt van een reproductie in de collectie van het West-Brabants Archief.1 Wie daarvoor in het verleden een origineel ter beschikking had gesteld, was niet bekend. Het moest een exemplaar zijn geweest in goede staat want de kleuren hadden nog niets van hun intensiteit en helderheid verloren. In het bijschrift van de afbeelding op het omslag had de redactie graag de naam van de ontwerper en de exacte datering willen vermelden. Het lukte echter niet om de signatuur rechts boven te ontcijferen. Dankzij de reactie van Peter Diepen weten we nu meer over dit bijzonder fraaie affiche en ook over de reproductie.2 De maker blijkt Johannes Frederik (Jan) Lavies te zijn geweest (Den Haag 1902 - Gorinchem 2005) en het affiche dateert, zoals we al dachten, uit 1946 -1947 (ontwerp - uitvoering).3 Na zijn opleiding aan de Koninklijke Academie in Den Haag woonde Lavies enige tijd in de Verenigde Staten, in Nederlands-Indië en in Singapore. In 1932 keerde hij terug naar Nederland. Lavies ontwikkelde zich tot de belangrijkste Ne derlandse affichekunstenaar in de eerste helft van de twintigste eeuw. Zijn beste werk vervaar digde hij in de jaren 1925-1940, de periode van de art deco. De affiches van Lavies worden ge kenmerkt door een strakke, heldere vormgeving en door buitengewoon krachtige, fraaie kleur combinaties. Lavies maakte een groot aantal affiches voor bedrijven die te maken hadden met transport en verkeer: rederijen zoals de Holland- Amerika Lijn, benzinemaatschappijen als Shell en Esso, autofabrikanten en luchtvaartmaat schappijen zoals General Motors en KLM. Uit een en ander mag duidelijk zijn dat Frits Diepen in 1946 niet zomaar de eerste de beste reclametekenaar vroeg om voor zijn bedrijf een affiche te ontwerpen. De keuze voor Jan Lavies betekende een keuze voor de beste kwaliteit. Lavies bleef affiches maken tot ver in de jaren '70. De formule die hij bedacht had voor het af fiche voor Frits Diepen Vliegtuigen N.V paste hij een tweede keer toe bij het ontwerp van een af fiche voor de N.V. Auto Palace in 1951. Dit twee de ontwerp betrof de Tatraplan, een Tsjechische auto. In beide voorstellingen zien we een jong, goed gekleed echtpaar, dat blij staat te kijken naar een futuristisch ogend vervoermiddel aan de rechterkant. Uiteraard is het de bedoeling dat de kijker zich identificeert met die mooie jonge mensen. In het affiche voor Diepen wordt het vliegtuigje dat voorbijvliegt enthousiast uitgezwaaid; een tweede exemplaar is kennelijk net geland, de passagiers zijn juist uitgestapt. In de door het affiche gepresenteerde werkelijkheid wordt er intensief gebruik gemaakt van het door Diepen ontwikkelde vliegtuig. In het auto-affiche wordt het echtpaar sprekend opgevoerd: "Ons plan, een Tatraplan!" Ja wel, de Tatra 600 Tatraplan was een luxe limou sine waar met gemak een toekomstig gezin in kon worden ondergebracht. De werkelijkheid zag er iets anders uit, in die eerste na-oorlogse jaren. Kleren waren nauwe lijks te krijgen, alles was nog lange tijd op de bon, de mensen hadden helemaal geen geld om auto's te kopen, laat staan om vliegreizen te maken. De affiches van Jan Lavies geven een beeld van de toekomst zoals de vliegtuigbouwer en de auto-importeur die graag zouden zien. Maar zoals in de affiches heeft het niet mogen 147 De Waterschans 4 - 2016

De Waterschans | 2016 | | pagina 11