FtlTSDIEPEN VLIMTUItEN N V. ypoiiutü A El! Oil HOME achter het IJzeren Gordijn. Alleen hoge partijbonzen-met chauffeur konden over deze auto be schikken. Achteraf is er dus nog een overeenkomst tus sen de twee affiches: beide zijn vervaardigd voor projecten die als niet geslaagd moeten worden beschouwd. Peter Diepen ver meldde dat hij Jan Lavies enkele jaren voor zijn over lijden nog heeft ont moet. Bij die gelegen heid heeft Lavies hem een exemplaar geschonken van het affiche dat hij voor zijn vader had ge maakt. Het moet het laatste exemplaar zijn geweest in zijn per soonlijk archief. Het zelfde exemplaar was enkele jaren eerder gepresenteerd in een overzichtstentoon stelling van Lavies in Amersfoort en afge beeld in een boek dat zijn, de Fokker Promotor was geen commerci eel succes, zie het artikel van Wim Adriaansen in de vorige Waterschans, en de Tatraplan ook niet. Het was een dure auto waarvan slechts een kleine 6500 exemplaren werden vervaar digd. Van dat aantal werd ongeveer een derde geëxporteerd naar het Westen, de rest bleef bij die gelegenheid was verschenen.4 De reproductie in de col lectie van het West Brabants Archief blijkt bij nader inzien van hetzelfde negatief te zijn vervaardigd.5 Peter Diepen is zo doende eigenaar geworden van een bijzonder affiche. Waarschijnlijk is het ook erg zeldzaam, want voor zover bekend zijn er niet meer dan twee oorspronkelijke affiches van Frits Diepen Vliegtuigen N.V. bewaard gebleven. Een tweede exemplaar moet zich in Rijswijk bevinden, het is gepubliceerd in boeken over de geschiede- Afb. 1. Frits Diepen Vliegtuigen N.V., affiche, Jan Lavies 1946-1947. Collectie Peter Diepen, Goes De Waterschans 4 - 2016 148

De Waterschans | 2016 | | pagina 12