Vliegtuigbouw in Bergen op Zoom - vervolg Aanvullende informatie van Gerrit Leenders Wim Adriaansen "De romp van het vliegtuig hebben we in alle vroegte te voet over de weg van de werkplaats aan de Borgvlietsedreef naar het vliegveld geduwd. De vleugels en andere onderdelen konden in een vrachtauto worden vervoerd. Op Woensdrecht stonden nog de gecamoufleerde hangaars van de Luftwaffe. In een daarvan hebben we vervolgens de Difoga 421 kunnen monteren." Aldus Gerrit Leenders in een mondelinge reactie op mijn artikel Vliegtuigbouw in Bergen op Zoom in het vorige nummer van De Waterschans.1 Leenders, die ondertussen 89 is en bewoner van zorgcentrum Stuyvenburgh, bleek behalve interessante aanvullende informatie ook foto's van de bouw van de Difoga 421 te bezitten, de luchttaxi van Frits Diepen. Hij vertelde dat Henk Koekebakker in Bergen op Zoom destijds ook een vliegtuigreparatiebedrijf wilde beginnen. Frits Diepen en Gerrit Leenders Na de bevrijding van Bergen op Zoom in oktober 1944 had Frits Diepen de bouw en de assemblage van onderdelen van zijn Difoga 421 verplaatst van een clandestiene werkplaats naar de leeg staande synagoge aan de Koevoetstraat. Later vond hij een werkplaats aan de Borg vlietsedreef. "Ik had aan de Ambachtsschool de opleiding tot vormmaker gevolgd", zo vertelde Gerrit Leenders, "en ik had als zodanig bijna drie jaar in de praktijk gewerkt." Een vormma ker maakte een houten model naar een teke ning. Het model werd daarna in ijzer gegoten. Van dit model werd vervolgens de mal gemaakt. Het model kon later een of meerdere keren worden gebruikt bij het gietproces in een ijzer gieterij. "Het was precisiewerk en je moest een goede houtbewerker zijn." Als achttienjarige was Leenders lid van een ver- kennersgroep die de beschikking kreeg over een lokaal op de zolder van de vliegtuigwerk plaats aan de Borgvlietsedreef. Was dat toeval? "Ik liet weten dat ik belangstelling had en ir. Henk Koekebakker, die de leiding had bij de bouw, kon best nog een goede houtbewerker gebruiken. Vanaf dat moment maakte ik deel uit van de bouwploeg van dit bijzondere vliegtuig." Bij de montage van het vliegtuig op Woensdrecht bleek alles te kloppen. De aansluiting van de vleugels aan de dubbelstaartige romp paste naadloos, de roeren bewogen, de motor draai de. De taxieproeven op de baan verliepen goed en toen kwam het moment dat Hein Bulten het toestel kon lostrekken van de grond. Het werd een geslaagde eerste proefvlucht, waarna er nog vele volgden. Daarna werd het toestel naar Ypenburg gevlogen, waar Frits Diepen inmiddels een pied a terne had gevonden voor zijn vlieg tuigfabriek. Samen met Willem Troost, ook een modellenmaker, is Leenders meegegaan naar Ypenburg. Daar werden propellers vervaardigd van mahonie- en essenhout, onder meer voor de Fokker S-9 en de Tiger Moth. En er werd nog gewerkt aan de Difoga, die later een opvolger kreeg in de Fokker F-25 Promotor. Gerrit Leenders en Henk Koekebakker Voor Gerrit Leenders brak de tijd van zijn mili taire dienstplicht aan, die hij doorbracht in een technische functie bij de Luchtmacht, eerst op Gilze-Rijen, later op Woensdrecht. Na zijn dienst tijd, in 1947, begon hij samen met zijn vader een eigen modelmakerij in Bergen op Zoom, ook aan de Borgvlietsedreef, maar op een andere locatie dan de hal waar eerder de Difoga was afgebouwd. Het bedrijf groeide uit en beschikte na enkele jaren over een tiental medewerkers. Het was een goede tijd, bij de grote ijzergieterij en in Bergen op Zoom en elders in het land was er meer dan voldoende vraag naar modellen. In 1954 kwam een oude bekende bij Leenders op bezoek: Henk Koekebakker. Ir. Koekebakker had al eerder het plan geopperd om in Bergen op Zoom een fabriek voor zweefvliegtuigen te beginnen. We hebben in het artikel in de vorige Waterschans al gezien hoe er in Bergen op De Waterschans 4 - 2016 150

De Waterschans | 2016 | | pagina 14