Zoom een begin was gemaakt met de bouw van het prototype van de KNVvL-491. Dit was een zweefvliegtuig met uitstekende eigenschappen dat Henk Koekebakker had ontworpen. Het vliegtuig was later op Ypenburg voltooid, maar had niet zoveel succes dat het in serie productie gebouwd werd voor de Nederlandse zweefvliegclubs. Koekebakker had nu het plan opgevat om een reparatie- en onderhoudsbedrijf voor zweef vliegtuigen te beginnen. Daarvoor benaderde hij Gerrit Leenders, die er zeker brood in zag, al was het maar om extra werk te genereren voor zijn vormmakers in perioden waarin er weinig vraag naar zijn producten was. De ach terliggende gedachte was dat de naburige zweefvliegclubs van Woensdrecht, Gilze Rijen en Haamstede en wellicht later ook die van Walcheren, in het vliegseizoen aan Koekebakker hun reparatiewerk zouden willen uitbesteden. Tot grote teleurstelling van Koekebakker is het echter anders gelopen. De Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart (KNVvL) had met overheidssteun een vloot van zweefvliegtui gen in eigendom verkregen die aan de zweef- vliegclubs in ons land werden verhuurd. Maar daarbij was wel bedongen dat alle onderhouds- en reparatiewerk in de Centrale Werkplaats plaats zou vinden. Deze bevond zich sinds 1952 op het Nationale Zweefvliegcentrum Terlet bij Arnhem. Wel kreeg het Bergse bedrijf van de KNVvL nog de opdracht om als proef een nieuw kielvlak en stabilo te bouwen aan de KNVvL-491 om de stabiliteit te verbeteren. Het was een geslaagde verbetering, dat wel, maar bij een ongelukkige landing op Terlet korte tijd later raakte het toestel zo ernstig beschadigd dat van herbouw werd afgezien. Wel werden er enkele opdrachten aangenomen van Belgische zweef- vliegclubs, om ervaring op te doen, zodat het bedrijfje aan het begin van de Borgvlietsedreef Afb. 1. De Difoga 421 is in 1945 in de werkplaats aan de Borgvlietsedreef in Bergen op Zoom versneld afgebouwd. Links bij het raam Rinus de Wilde, die was belast met toezicht op de constructie van het vliegtuig. Naast hem plaatwerker Geert Klaassen. Bij de cockpit, ir. Henk Koekebakker. Achter links bij de staart staan Gerrit Leenders en Toon Bakx, beiden houtbewerker. Zittend naast de cockpit, houtbewerker Willem Proost. Uiterst rechts op de foto staat Henk Aanout, die als monteur aan het project mee werkte. Foto collectie Gerrit Leenders 151 De Waterschans 4 - 2016

De Waterschans | 2016 | | pagina 15