behangers en stoffeerders, in contact met me vrouw Giezen-Benner. Hij vond de circusteke ning die bij haar in huis hing prachtig. In 1967 kreeg hij de precieuze conté-tekening als huwe lijkscadeau. Nu ik er mee in mijn handen stond, zag ik dat de spijkertjes de ingelijste tekening van 130 x 95 cm niet zouden kunnen dragen. Ik zette het ingelijste werk voorzichtig op de vloer. Zo kon ik de gigantische conté-tekening weer eens goed bekijken. Onmiddellijk valt het grote witte paard met de drie ruiters op. Een Groninger schimmel gevolgd door vier zwarte Friese paarden.2 De paarden worden in toom gehouden en staan stil. De rui ters, een dame en de twee heren, trekken de teugels aan en manen de witte viervoeter tot rust. De acrobaat is in opperste concentratie en oefent een handstand. Het groepje artiesten, onder wie een dompteur met zweep, een zit tende dame met hoge hoed, drie clowns van wie een pierrot, wachten tot de ballerina klaar is met het strikken van de linten van haar satijnen balletschoenen. Een stalknecht heeft een mas sief plateau met hoefijzerbeschildering galant voor haar weggezet. Achterin de tent staat een klein stoeltje. Ik ging op zo'n zelfde stoeltje zitten en heb het werk en de kunstenaar onder de loep genomen. Ik kwam erachter dat de heer Giezen veel meer was dan alleen beeldend kunstenaar. Hij was attractiebouwer, decorateur, carrouselhouder, oprichter van een kermispark, dompteur en cir cusdirecteur. Gevoel voor kermis Andreas Gerhardus (Dries) Giezen (1891-1947) werd geboren in Wageningen als telg van een echte kermisfamilie. Zijn vader en moeder trok ken eind negentiende eeuw rond met een draai molen. Die draaimolen staat sinds 1995 in de Efteling. Begin jaren twintig van de vorige eeuw werd Giezen, wiens atelier in Bergen op Zoom stond, ingehuurd om kermisattracties te ont werpen en te decoreren.3 Veel van die attracties reisden onder de naam Janvier. De vriendschap met carrouselbouwer Jan Willem (J.W.) Janvier bleek een gouden formule. Janviers idee over Afb. 2. De "circustekening" van Andreas Giezen in de eetka mer van mijn ouders, 1967. Foto collectie Eric Etich Afb. 3. Andreas Giezen rechtsop weg naar Den Haag om erkenning te vragen voor het kermisberoep. Foto uit Nete- mans 1999, 9.2 tAfb. 4. Het rijk gedecoreerde Cocktail Patace was in 1928 een kermisattractie van mega-formaat. Er waren meer dan vijftig treinwagons nodig om deze attractie te vervoeren. Voor het front gebruikte Andreas Giezen lichtgeel voor de onder grond, deze werd met koperen en gouden bloemen verfraaid, de spiegels waren wit gemarmerd en de paarden en beelden waren groen gepatineerd. De intree rond de kassa was ticht- grijs en de beetden waren zitver geschitderd. Foto cottectie Hennie van Oers De Waterschans 4 - 2016 154

De Waterschans | 2016 | | pagina 18