SCHEVENINGEN Artiesten van Circus Giezen Adolphi van Oss Benny Giezen Carina Giezjabensky Seraphine Giezen Valesca Wilke Otto Schumann Andreas Giezen Vrijheidsdressuur Dressuur Ballet en koor Ballet Hogeschool rijden Hogeschool rijden Hogeschool rijden De Huberts- Willy Huberto Jockey-act De Stanleys De Hellers Clowns Tyckie en Charlie Acrobatiek Fietsacrobatiek Lucht- en vloeracrobatiek Spreekstalmeester L. Benner Orkest variërend van 12 tot 25 muzikanten onder leiding van Willem Ganter. Over de inrichting van deze circusonderneming zijn de volgende gegevens bekend: - De tent bood plaats aan 3.200 personen. - Het interieur was uitgevoerd met een toneel in de afmetingen van 12 x 121/2 meter. - De manege was bedekt met een kokostapijt. - Het zitgedeelte bestond uit zo'n 300 gerieflijke stoelen, terwijl de zitbanken waren voorzien van kussens. - Bij het vervoer werd gebruik gemaakt van zo'n 30 a 40 emballagewagens die per trein ver voerd werden. - Als bedrijfskleuren werden gehanteerd: rood, wit, blauw en oranje. De bedoeling was om in het eerste seizoen zo'n vijftig plaatsen in Nederland te bezoeken. Het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog was er de oorzaak van dat de première pas op 15 augus tus 1940 in Haarlem plaatsvond. Het circus zou daar tot 28 augustus blijven staan om daarna de tent in Amsterdam op te slaan. Half oktober vertrok het circus naar het winterver blijf, dat gevestigd was in een voormalige tram remise te Drunen.13 Terwijl de start van Circus Giezen al niet plaats vond onder een gelukkig gesternte - met een land in oorlog - werd het ook nog door pech achtervolgd.14 Eind mei 1942, tijdens de opbouw van het circus in Enschede, stortte het gehele geraamte van de tent in, met grote materiële schade tot gevolg. Bij de premièrevoorstelling in Utrecht begaf een badding - deel van een con structie - het, waardoor een aantal bezoekers enkele meters naar beneden viel. In Eindhoven werden de touwen van het zeildoek boven de paardenstal door onbekenden doorgesneden met een schadepost van duizend gulden tot ge volg.15 Triester was het ongeluk tijdens de voor stelling in Groningen, toen een jonge bezoeker van een circustrap viel, waarbij hij gewond raak te, met de dood als gevolg. Het meest tragische verhaal is dat van de dood van zijn enige zoon Benny die aan het begin van zijn carrière als paardendompteur stond en al enige naam had gemaakt. In Arnhem verdronk de 29-jarige Benny in de Rijn na een zwempartij met het stalperso neel. Er kwam nog meer tegenslag, die te maken had met de opstelling van het circus jegens de Duitse bezetter. Zo werd er tijdens een optre- Afb. 12. Affiche voor Circus Giezen, J. Grijseels jr. Collectie Circusarchief Jaap Best, Haarlem De Waterschans 4 - 2016 160

De Waterschans | 2016 | | pagina 24