ze niet eens een emmer water te geven. De paar den werden ziek en van de kou konden ze niet op hun benen blijven staan."23 De opgelopen schul den resulteerden in een faillissement waardoor er definitief een einde kwam aan Circus Giezen. Na al deze ellende kreeg Andreas Giezen van zijn zus Maria, Johanna 'Mietje' Giezen-Janvier nog een eervolle opdracht. Zij vroeg hem om een stoomcarrousel te bouwen die de ver brande stoomcarrousel Noblesse (1946) kon evenaren. Giezen ontwierp en bouwde toen de VAB (Vereenigde Amusements Bedrijven) -molen, een stoommolen 'nieuwe stijl' zonder barokke uitstraling maar met een sober front dat in die tijd beschouwd werd als moderne architectuur. Naast de stoomcarrousel kwam een uiterst modern gestileerd lunapark. De realisatie ervan kon hij niet meer meemaken. Op 17 mei 1947, een maand voor de opening, overleed Andreas Giezen op 56-jarige leeftijd aan tuberculose. De VAB-molen was maar een kort leven beschoren. Al na een paar jaar werd de molen als niet lu cratief van de balans afgeschreven en verdween onder de slopershamer. Mijne heren, Sen ieder, maar jullie als ingewijden in het tijzonder, zullen begrijpen wat ook voor mij deze ramp betekent. Immers deze inrichting was ideeel bezien ook van mij een stuk levenswerk, want de gehele evolutie van het tot stand komen van dit bedrijf is door mij geconstrueerd en ontworpen, Sn waar nu de praktijk voldoende heeft geleerd, dat de stoomcarrousel in weerwil van alle nieuwigheden, niets van haar attractiviteit heeft ingeboet en voor haar nog grote perspectieven zijn weggelegd, de stoomcarrousel, als een der hoofdbedrijven van de V,A,3, moet herrijzen. Circa twintig jaar loop ik met uitgebreide plannen rond voor het bouwen van een hypermoderne stoomcarrousel,- zowel constructief als esthetisch. Na dit rampzalig gebeuren verbind ik mij gaarne dit plan volledig uit te voeren en ik verzeker jullie dat dit: een stoomcarrousel zal worden die voor een periode van minstens dertig jaar als hypermodern zal gelden* Het lijkt mij zaak, dat wij r.og vandaag met de voorbereidende maatregelen aanvangen, teneinde te kunnen bereiken dat wij bij het begin van hetl seizoen 194-7 de aller modernste stoomcarrousel van de gehele wereld door de V»A»E» zal worden uitgebracht» Ik reken bet tot mijn levenstaak, dit r.og voor Jullie te mogen uitvoeren. A* Giezen Afb. 13. In een brief verklaarde Andreas Giezen zich in 1946 bereid om de leiding van de nieuwbouw van de V.A.B. molen op zich te nemen. Collectie Hennie van Oers I Afb. 14. Bouw van de V.A.B. molen in 1946 op het terrein naast de timmerfabriek van Snoek in de Van der Rijtstraat, Bergen op Zoom. Foto collectie Hennie van Oers De Waterschans 4 - 2016 162

De Waterschans | 2016 | | pagina 26