Beste lezer, Colofon "History is hot." Deze uitspraak las ik in een artikel van de Amerikaanse historicus Jason Steinhauer op een academisch internetforum. Hij doelde op de behoefte aan historisch perspectief, nu de huidige tijd zo gekenmerkt wordt door wekelijkse geweldsexplosies, aan racisme gerelateerde spanningen, politieke omwentelingen, een verschuivende wereldorde en uitzichtloze oorlogen. Historici zouden de aangewe zen personen zijn om te duiden, ofwel dat het inderdaad allemaal zo slecht is als het lijkt, ofwel dat er vroeger periodes zijn geweest die nog veel slechter waren en dat er dus nog hoop is voor de mensheid. Deze visie wordt door sommigen afgedaan als erg geïnspireerd op de recente ontwikkelingen in de Verenigde Staten, maar je kunt niet ont kennen dat in de hele westerse samenleving geschiedenis hot is. Er is waarschijnlijk niet eerder een maatschappij geweest die zo doordron gen is van historisch besef als de onze. We hoeven niet verder te kij ken dan onze eigen leefomgeving die doorweekt is van geschiedenis. Neem alleen al de bebouwde ruimte. Vrijwel alle huizen en bedrijfs panden in de oude binnenstad, die in de loop van de tijd waren gemo derniseerd, zijn terug gerestaureerd in historische stijl. Niet precies zoals het ooit was, want dat zou vaak onpraktisch zijn, maar zoals het ongeveer geweest zou kunnen zijn, of misschien zelfs zoals we het lie ver gezien zouden hebben. De gevels van Hotel de Draak zijn bij elke opknapbeurt of restauratie indrukwekkender geworden en geven toch de indruk dat ze altijd zo zijn geweest. De nieuwbouwwijken rondom de stad worden gebouwd met weliswaar alle technologie van nu, maar in de vormtaal van een (ver) verleden. Wat daarbij nog aan oude ves tingwerken wordt opgegraven, wordt opgeknapt en terug in het zicht ■HIIII I III Inleveren kopij voor Waterschans 1, 2017 vóór 1 februari 2017 De Waterschans 46ste jaargang nr. 4, december 2016 Kwartaaltijdschrift van de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom ISSN 0926-3918 Oplage: 1300 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Laurijs Weyts: webteam@geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280, 4600 AG Bergen op Zoom Bestuur Voorzitter: Koert Damveld Secretaris: Sjef de Wit HoUeweg 65 4623 XB Bergen op Zoom tel: 0164 - 257307 e-mail: secretaris@geschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Jos van Rijn Het Gilde 7 4661 MB Halsteren Tel.: 0164-683418 e-mail: penningmeester@geschiedkundigekringboz.nl Bankrekening 24 05 922 IBAN NL91 INGB 0002 4059 22 Ten name van: Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar Erelid Dr. W.A. van Ham Ledenadministratie Jos van Rijn zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Rob Franssen Jan Hopstaken Ria Huisman Willem van Rooij Marc van der Steen Jan van Tienen Redactie van De Waterschans: Jaap Dekker (redactiesecretaris) Bart van Eekelen Margot Franken Joost de Graauw Jan Peeters (hoofdredacteur) Daphne Valentijn Redactiesecretariaat J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: j.j.j.dekker@home.nl Toezicht distributie Jos van Rijn zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Omslag: Spiegelkabinet of Porselein kabinet In de Residenz te München. Foto Bart van Eekelen Layout-vormgeving/druk Twigt GrafiMedia - Moordrecht

De Waterschans | 2016 | | pagina 2