waarbij hij gezeten was op een zetel die op een verhoging en onder een baldakijn geplaatst was. Vanuit dit vertrek was de aangrenzende kunstgalerij ofwel de Groene galerij of Gemal- degalerie (58) te bereiken. Het spiegelkabinet en miniaturenkabinet fungeerden als pendant voor de Groene galerij. Deze kabinetten wer den in 1731-1732 ingericht. De dispositie van twee kabinetten naast het paradeslaapvertrek was een Frans element. Deze dispositie zagen we ook in het Staatsappartement van het paleis in Mannheim. De kabinetten waren slechts bij uitzondering en uitsluitend door de hoogste gasten als een koning, keizer of ambassadeur te bezoeken onder begeleiding van de hertog en bij officiële audiënties. Een deel van het interi eur is bewaard gebleven - onder meer het cere moniële staatsiebed (afb. 7), Franse lakmeubels en delen van de wandbespanningen. Ook de meubilering van het miniaturenkabinet (afb. 9) is bewaard gebleven en het houtsnijwerk, pla fondstucwerk, de spiegels en roodgelakte wan den hiervan zijn gereconstrueerd.41 De privévertrekken van Carl Theodor en zijn gemalin bevonden zich op de eerste verdieping van de noordwestelijk georiënteerde vleugel (afb. 5), direct boven het Antiquarium. Dit appar tement grensde aan de Reiche Zimmer en was te bereiken via de eerste antichambre van dit Staatsappartement. Ook keurvorst Maximilian III Joseph, de voorganger van Carl Theodor, had Afb. 6. Audiëntievertrek (57) van de Reiche Zimmer in de resi- Afb. 7. Paradeslaapvertrek (60) van de Reiche Zimmer in de residentie dentie te München. Foto auteur, 2015 De Waterschans 4 - 2016 172

De Waterschans | 2016 | | pagina 36