voorganger had gedaan. Om meer beslotenheid te creëren, differentieerde hij echter drie audi- entievertrekken en verlengde hij de sequentie van de vertrekken.47 Hierop volgde het appar tement van de keurvorstin (afb. 12). De meest besloten vertrekken van hun appartementen waren aangrenzend. Elisabeth Augusta en Carl Theodor waren in 1777 al dermate van elkaar verwijderd geraakt dat het appartement van Elisabeth Augusta vermoedelijk weinig optimaal gebruikt werd. Zij verbleef namelijk slechts ge durende twee korte perioden te München, de winters van 1 779 en 1780. Gedurende de achttiende eeuw werd de strikt gereguleerde toegang tot het keurvorstelijke appartement aan het Münchense hof verder aangescherpt. Minder personen kregen toe gang tot de privévertrekken.48 Carl Theodor zette daarmee de lijn van zijn voorganger voort. In 1781 hadden hovelingen toegang tot in het eerste audiëntievertrek, ambassadeurs tot het tweede audiëntievertrek en koninklijke en kei zerlijke ambassadeurs tot das dritte Audienzzim- mer.49 Het tweede audiëntievertrek of kabinet was dus nagenoeg het privédomein van de keurvorst geworden. Deze nadruk op besloten heid komt ook onder meer tot uitdrukking in het (Grand) Lever of Lêvee en Coucher, ceremonies rond het publieke ceremoniële aankleden res pectievelijk ontkleden van de vorst. Dit ceremo nieel versterkte de persoonsverheerlijking van de almachtige, transcendente verlichte vorst. Een algemene tendens die aan vorstenhoven in de zeventiende en achttiende eeuw opgang maakte, was het minder besloten uitvoeren van deze ceremonies. Waar bij dit ceremonieel aan het Franse hof zo veel mogelijk dienaren mochten toekijken, was dit aan het keizerlijke Weense hof beperkt tot de kamerdienaren. Het hertogelijke Münchense hof werd hierin vooral beïnvloed door het hof te Wenen, waar de Spaanse hofetiquette gold.50 Deze Weense <Afb. 9. Miniaturenkabinet (62) van de Reiche Zimmer in de residentie te München. Foto auteur, 2015 Afb. 10. Slaapvertrek (25) van het keurvorstelijke appartement in de residentie te München. Foto auteur, 2015 175 De Waterschans 4 - 2016

De Waterschans | 2016 | | pagina 39