gebracht om de historische allure van de wijk te versterken. Ook in het landschap speelt de historie een grote rol: de West-Brabantse Waterlinie wordt in het landschap gereconstrueerd met als hoogtepunt in onze streek de herschepping van Fort de Roovere. In mijn jeugd was dat niet meer dan een bosgebied waar je met de fiets lekker de hellingen af kon crossen (en soms in het moeras belandde), maar nu wordt recreatie verbonden met cultuurhistorische kwaliteit, een landschap van allure, zoals dat inmiddels in politieke termen heet. De Auvergnepolder heeft wellicht minder allure, maar tegenstanders van bedrijfsmatige ontwikkeling van het gebied voeren als belang rijkste inhoudelijke argument het behoud van historisch erfgoed aan. Er zijn vele argumenten voor en tegen te bedenken, maar het is tekenend dat in deze argumentatie geschiedenis de hoofd rol speelt. Met de saus van verleden erover worden veel dingen blijkbaar aantrekkelijker. De hypermo derne rollercoasters in de Efteling worden ver pakt in enorme historische decors, de pizza's in de tv-reclame smaken beter als grootmoeders recept wordt toegepast en de makelaar die een oud huis verkoopt zal niet vergeten te vermel den dat het pand is voorzien van unieke histo rische details. Asperges en aardbeien smaken lekkerder als ze van de historische Brabantse Wal komen. De stad Brugge had de commer ciële waarde van het verleden al vroeg in de gaten: de miLjoenen toeristen die denken een goed bewaarde middeleeuwse stad te bezoeken, kijken naar een grotendeels negentiende- en twintigste-eeuwse interpretatie van een middel eeuwse stad. Pogingen om het verleden bouw kundig te reconstrueren waren er ook in Bergen op Zoom. De toren van het Markiezenhof, al eeuwen weg uit het stadsbeeld en alleen van oude stadsgezichten bekend, werd in 1981 de kers op de taart van de restauratie van het Mar kiezenhof. Latere initiatieven in de binnenstad strandden. Het idee om de brug bij de Gevan genpoort weer op te graven en te restaureren en een stukje stadsmuur te herbouwen, kwam niet verder dan een artist's impression. Een paar jaar later, in 2010, werd het plan om het belfort op de Grote Markt te herbouwen, eveneens op basis van funderingsresten en oude afbeeldin gen, als geschiedvervalsing naar de prullenbak verwezen door de Rijkdienst voor de Monumen tenzorg. En de herbouw van de traptoren bij Het Zwijnshoofd kon alleen maar uitgevoerd worden als die niet teveel leek op de toren zoals die van historische prenten bekend is. Terwijl het herscheppen van historische landschappen een populair thema is geworden, ligt het herbouwen van historische stadsgezichten tegenwoordig moeilijk bij de regelgevers. Het blijkt niet een voudig te zijn te bepalen wanneer iets historisch is en wanneer valse nostalgie. In de politiek wordt van dat mogelijke misver stand driftig gebruik gemaakt: van de Brexit- campagne met "I want my country back" tot de Amerikaanse presidentsverkiezingen waarbij "make America great again" ook de winnende leus bleek. Nederland kent zijn equivalent. Gelukkig gaat het er in Stad en Land van Ber gen op Zoom wat dat betreft minder verhit aan toe en toch is bij ons geschiedenis ook hot. De School voor Geschiedenis draait weer op volle toeren, de ene excursie volgt op de andere, het programma voor de viering van ons vijftigjarig jubileum krijgt steeds vastere vorm en de werk zaamheden voor het jubileumboek Bergen in Brokken hebben een aanvang genomen, zoals u in deze editie van De Waterschans zult kunnen lezen. Het bestuur van de Kring wenst u en uw dierbaren een fijn eindejaar toe en, het belang van de geschiedenis ten spijt, alle goeds voor het toekomstig jaar 2017! Koert Damveld, voorzitter Nieuwe leden per 1 december 2016 Dhr. J.A.F. de Buyst Bergen op Zoom Dhr. W. Goudswaard Bergen op Zoom Dhr. V. Hopmans Bergen op Zoom Dhr. J.W.M. de Krom Bergen op Zoom Dhr. J.E.J. Muller Bergen op Zoom Mevr. C.M. van der Smagt Bergen op Zoom Mevr. M.M.C. Vergouwen Bergen op Zoom Dhr. D.C. Vonk Bergen op Zoom Mevr. J.A.M. van der Wegen Bergen op Zoom 139 De Waterschans 4 - 2016

De Waterschans | 2016 | | pagina 3