Beste lezer een bijzondere en boeiende persoonlijkheid. De historische hoogtepunten van 2016 waren wat mij betreft de presentatie van de twee ver nieuwde gedenkplaten in de St. Gertrudiskerk en de aanbieding van de Auwersklok door de Vrienden van het Markiezenhof. We zijn aan het einde gekomen van het oude jaar, het nieuwe gaat beginnen. Dit is een mo ment om na te gaan wat 2016 in historisch opzicht heeft gebracht en wat 2017 voor ons in petto heeft. Zo'n jaarlijkse evaluatie kan alleen maar heel persoonlijk zijn, ieder beleeft de tijd op zijn eigen manier en ieder heeft zijn eigen voorkeur en belangstelling. Voor mij was 2016 in de eerste plaats het jaar waarin ik me verder heb verdiept in Carl Theo dor en zijn tijd. In die achttiende eeuw was ik vroeger nooit geïnteresseerd, ik vond het maar een saaie periode. Daar kijk ik nu helemaal anders tegenaan. Het blijkt vooral een optimis tische tijd te zijn geweest, vrolijk zelfs, een peri ode waarin het culturele leven werd gekenmerkt door harmonie en rust, door sierlijkheid en be schaving. Ook al mag dat een beetje suf klinken, daar heb ik tegenwoordig wel eens behoefte aan. En Carl Theodor, onze voorlaatste markies, was De oorspronkelijke gedenkplaten waren aange bracht ter herinnering aan de Engelse militai ren die in 1814 zijn gesneuveld bij een poging om het Napoleontische garnizoen uit Bergen te verdrijven. Deze platen zijn bij de brand van de kerk in 1972 verloren gegaan. Ad van den Bulck, de voormalige voorzitter van de Kring en helaas niet meer onder ons, kwam met het idee om kopieën te laten aanbrengen. Velen hebben zich voor dit initiatief ingezet. Met de monu mentale platen wordt een bijzondere gebeurte nis in onze geschiedenis levend gehouden: de laatste belegering van de vestingstad Bergen op Zoom. Bovendien, hoeveel steden in Nederland denkt u dat er in 1814 door Engelse troepen zijn bestormd? Ton Putter en zijn collega's van de Werkgroep Kerk van SBM verdienen alle lof voor de uiteindelijke realisering van het project. Het was een lang gekoesterde wens van Wim Reijnders, de laatste directeur van Het Markie- Van links naar rechts: de Auwersklok, Joris van Eeden, Han Verbeem. Foto Sabine Neuteboom De Waterschans 4 - 2016 140

De Waterschans | 2016 | | pagina 4