Kroonleden zenhof, en mij aLs toenmalige conservator, om een echte achttiende-eeuwse Bergse klok van Jacobus Auwers in het museum te hebben. Dat er ooit zo'n bijzondere ambachtsman in Bergen op Zoom is geweest, was tot zes jaar geleden onbekend in het Markiezenhof. Zijn ontdekking is te danken aan de heer Van Eeden in Mann heim, die ons op zijn bestaan attent maakte. Gerrit Groeneweg bleek in het verre verleden al eens een Auwersklok in België te hebben gezien. Heel opmerkelijk, want klokken van Au wers zijn uiterst zeldzaam. Hoe onwaarschijn lijk ook: Han Verbeem, bestuurslid van de Vrien den van het Markiezenhof, wist een onbekend exemplaar op te sporen en aan te kopen. En wat voor een exemplaar, het is een juweel, een top stuk, een fantastische aanwinst voor de histori sche collectie. Hij is opgesteld in de Augustaka- mer op de eerste verdieping. De Vrienden, in het bijzonder Han Verbeem, verdienen heel veel lof voor deze schenking. Laten we nu de blik vooruit richten, want 2017 belooft een uitzonderlijk jaar te worden, het jaar van het historisch zilver. Onder de werktitel Ber gen op Zilver is een groep liefhebbers en specia listen al langere tijd bezig met de voorbereiding van een tentoonstelling en een boek. Bergen op Zilver heeft objecten tot onderwerp die door de eeuwen heen in heel West-Brabant zijn vervaar digd. Het project is dus niet beperkt tot wat er in Bergen op Zoom is geproduceerd. Vanwege het inventariserend karakter van Bergen op Zil ver dient het project een nationaal belang. Op de zilverkaart van Nederland wordt er straks een lege plek ingevuld. De algehele leiding van het project berust bij Johanna Jacobs. Zij is daarvoor de aangewezen persoon. Niet alleen is Johanna een uitstekende organisatrice, al heel lang heeft ze met het idee rondgelopen om in Het Markiezenhof een zilver tentoonstelling in te richten. In de loop van de jaren heeft Johanna regelmatig objecten voor de zilvercollectie van het museum weten te ver werven. Hierbij werd ze geadviseerd door Jean-Pierre van Rijen, een studievriend van de Universiteit van Nijmegen, die zich heeft ontwikkeld tot een van de grootste zilverkenners van Nederland. In het verleden heeft hij leiding gegeven aan een vergelijkbaar project dat historisch zilver uit Breda tot onderwerp had. Jean-Pierre is een tweede trekker van Bergen op Zilver en is druk bezig met het boek dat bij de tentoonstelling wordt gepubliceerd. Een essentieel onderdeel van het project is archiefonderzoek naar de zilversmeden. Dit onderzoek is uitgevoerd onder leiding van de oud-archivaris Cees Vanwesenbeeck. Zijn naam staat borg voor wetenschappelijke degelijkheid en betrouwbaarheid. Cees heeft al laten weten dat het onderzoek veel meer resultaat heeft opgeleverd dan verwacht. Het zal in het boek worden gepubliceerd. De materiële kant van het project wordt ver zorgd door medewerkers van Het Markiezenhof: Tineke Fopma en onze collega-redactieleden Daphne Valentijn en Bart van Eekelen. Ze heb ben de objecten van zilver in de eigen collectie tevoorschijn gehaald en geïnventariseerd; zij zorgen ook voor de honderden bruiklenen die van particulieren uit het hele land binnenko men. Lest best: tensLotte zijn daar de poetsers, enthousiaste vrijwiLLigers die in kLeine groepjes onder Leiding van Daphne en Bart het ziLver ge reedmaken voor fotografie en voor presentatie in de tentoonstelling. Zonder de poetsers geen boek en geen tentoonstelling! Zilver is een edel en gedistingeerd metaal. Het werd niet alleen gebruikt voor sieraden, maar ook voor objecten die allerlei andere soorten functies vervulden. Als u eind mei 2017 de ten toonstelling bezoekt en het boek openslaat, zult u verbaasd zijn over de diversiteit en de kwali teit van historisch zilver uit West-Brabant. En daarom wens ik u behalve een zalig, ook een zilverig nieuwjaar toe! Jan Peeters, hoofdredacteur De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: DARVI BV P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK Steenhouwerij DE KORT Hotel en Residence DE DRAAK - A Hampshire Classic 141 De Waterschans 4 - 2016 FAUSTO NU Ml NE BERGA VIUTRIX

De Waterschans | 2016 | | pagina 5