De terugkeer van een wapensteen Jan Peeters Een kleine drie jaar geleden kwam ik in een aflevering van Taxandria toevallig de vermelding tegen van een schenking aan het Rijksmuseum in 1904 door J.A.W. Gommers, de toenmalige burgemees ter van Halsteren. De schenking betrof een natuurstenen overblijfsel van fort De Roovere waarin het wapen van Frederik Hendrik was uitgekapt. "Hoe haalt die man het in zijn hoofd?", was mijn eerste reactie. "Zo'n steen is ons erfgoed, hij hoort hier thuis, in West-Brabant!"1 Gommers en het Rijksmuseum Vervolgens dacht ik terug aan de jaren waarin ik zelf in Amsterdam had gewoond en aan al die keren dat ik langs het Rijksmuseum had gewan deld en allerlei gevelstenen en andere soorten bouwsculptuur had gezien in de achtergevels van het museumcomplex. Die bouwfragmenten waren afkomstig van oude gebouwen overal in Nederland. Ze waren naar Amsterdam gehaald en in de buitenmuren van het Rijksmuseum in gemetseld om ze te behoeden voor verval en vernietiging. In 1990, toen ik in het Rijksmuseum heb gewerkt aan de voorbereiding van een tentoonstelling, heb ik nog veel meer bouw fragmenten gezien die niet ingemetseld waren, maar opgeslagen in de kelders van het museum. Wat weinig mensen weten, is dat het Rijksmu seum eigenlijk nooit bedoeld is geweest als museum voor oude kunst, maar als nationaal historisch museum. Je associeert het Rijksmu seum met Rembrandt en andere grootmeesters uit de zeventiende eeuw, maar eigenlijk is kunst uit die tijd alleen in het Rijksmuseum aanwezig als onderdeel van een veel breder onderwerp: de Vaderlandse Geschiedenis. Behalve over kunst, beschikt het Rijksmuseum dan ook over een enorme collectie objecten die van belang zijn voor de geschiedenis van ons land. Een mooi voorbeeld is het stokje van Van Olden- barnevelt, waar hij op leunde toen hij naar de plaats van zijn executie werd gebracht. Dat verklaart waarom in de eerste decennia na de stichting van het museum, de periode rond de overgang van negentiende naar twintigste eeuw, bouwfragmenten van allerlei verdwenen of gesloopte gebouwen overal in het land in het Rijksmuseum terecht zijn gekomen. In latere jaren ging dergelijk materiaal naar het Rijks bureau, later de Rijksdienst Monumentenzorg in Zeist. De bouwfragmenten in de collectie van het Rijksmuseum zijn tot zeer recent in Amster dam gebleven. Zo zal dat met die steen van het voormalige fort De Roovere in Halsteren ook het geval zijn geweest. Mijn kennis van de geschiedenis van Halsteren is gering. Ik had nog nooit van burgemeester Gommers gehoord, dus heb ik wat informatie over hem opgezocht. Johan Willem Alexander Gommers (1871-1944) was burgemeester van Afb. 1. Burgemeester Gommers, foto West-Brabants Archief, collectie Zevenbergen. 11 De Waterschans 1 - 2017

De Waterschans | 2017 | | pagina 11