Halsteren van 1903 tot 1909, daarna van Zeven bergen van 1909 tot 1920. Hij moet een enorme belangstelling hebben gehad voor de historie van West-Brabant, want hij publiceerde over tal van onderwerpen uit de lokale geschiedenis. Gommers schreef artikelen in Taxandria en in de St. Geertruydtsbronne en was zelfs de auteur van enkele boeken.2 We mogen daarom wel aannemen dat de steen van fort De Roovere met de beste bedoelingen door burgemeester Gommers aan het Rijksmu seum zal zijn geschonken. Mijn eerste reactie was dus niet terecht: behoud van de steen zal het doel zijn geweest. Gommers moet gedacht hebben dat de steen in het Rijksmuseum veili ger was dan in Halsteren, en wie weet, misschien was dat in 1904 ook wel zo. Misschien hoopte Gommers ook dat door de aanwezigheid van zo'n bijzondere steen in Amsterdam de naams bekendheid van Halsteren boven de grote rivie ren toe zou nemen. Mogelijk was Gommers in 1904 zelf eigenaar van de steen, in dat geval moet hij de steen al spoedig na zijn komst naar Halsteren hebben verworven. De wapensteen zal in 1784 zijn vrijgekomen uit de muur in de westelijke wal waar hij vermoedelijk oorspronkelijk was aan gebracht (zie hieronder). In dat jaar is het hele westelijk gedeelte van het fort afgebroken. Wat er daarna met de steen is gebeurd, is niet duidelijk. Misschien is hij elders in het fort op nieuw ingemetseld, misschien in een loods op geslagen. Halverwege de negentiende eeuw zijn de laatste gebouwen op het fort gesloopt3. Of en wanneer de steen in particuliere handen is geraakt of bij de gemeente terechtgekomen, is momenteel niet bekend. Maar mogelijk was in 1904 de gemeente eigenaar en handelde Gom mers dus namens de gemeente. In dat geval zou er misschien iets naders over de motivatie van de schenking zijn terug te vinden in de no tulen of verslagen van de gemeenteraad.4 Het is mooi dat de wapensteen van De Roovere naar Amsterdam is gestuurd om bewaard te blijven, maar het blijft wel West-Brabants erf goed. De steen hoort niet daar thuis, maar hier, bij ons. Ik sprak met voormalig collega Yolande Kortlever over mijn ontdekking van de schenking in Taxandria en over wat we met dat gegeven eventueel zouden kunnen doen. Het leek ons de moeite waard om te proberen de steen terug te krijgen, in eigendom of in bruikleen, en deze een plaatsje te geven op fort De Roovere, of misschien beter nog, in de zaal van het Markie zenhof die gewijd is aan de belegering van 1747 en de West-Brabantse Waterlinie, de zaal waar de replica van de maquette van 1751 staat op gesteld waarin ook fort De Roovere te zien is. Bij het eerste bezoek dat ik daarna aan Amster dam bracht, heb ik in de tuin achter het Rijks museum rondgelopen op zoek naar de steen, maar ik heb hem nergens in de gevels van de gebouwen gezien. Kennelijk was hij dus nooit ingemetseld. Ook op de website van het muse um heb ik hem in de digitale collectie niet kun nen vinden. In een volgende stap zou ik contact op moeten nemen met de conservatoren. Zover is het echter nooit gekomen. Er gingen andere zaken spelen en het idee om de steen van De Roovere terug naar West-Brabant te krijgen, verdween in mijn persoonlijke lade Nog niet en/ of nooit uitgevoerde plannen. Jan Bax en de RCE Dat was niet het einde van het verhaal, want on geveer anderhalf jaar geleden liep ook Halster- naar Jan Bax bij toeval aan tegen de schenking van de wapensteen door burgemeester Gom- mers. Jan Bax en zijn broer Henk zijn bezig met een project voor de Heemkundekring Halchterth om oude kranten uit te spitten naar interessan te berichten. Zo vond Jan een vermelding van de schenking in, nota bene, de Tilburgsche Cou rant van 8 mei 1904.5 Jan raakte geïntrigeerd door het bericht en besloot om uit te gaan zoeken of de steen nog Halsteren, De heer J. W\ A. Gommers but gemeester alhier heeft, ten der vencamehng vah bo u wfr a men ten van 'a rijksmuse um Lt Amsterdam, geschonken een Iraa en jre"eisteenwaarop bet wa pen vaü Orar je Nassau in cartBü- cbe is gebeeldhouwd, afkomstig van de gesloopte ïtstingvver keu te Ber ge ü-up Zoprn, Op den stceo, cite sporeü vao polychromie vertuit staat bet jaartal ita8. Afb. 2. Bericht in de Tilburgsche Courant van 8 mei 1904, foto Jan Bax. De Waterschans 1 - 2017 12

De Waterschans | 2017 | | pagina 12