Peter Don dat men de wapensteen toch gevon den had. Peter Don gaf het advies om de zaak verder via de gemeente te spelen. Zo kwam Jan Bax terecht bij Tom van Eekelen, adviseur-projectleider Erfgoed bij de gemeente Bergen op Zoom. Tom vroeg bij de RCE nadere informatie op en maakte een afspraak voor een bezoek. Op 22 november 2016 werd een afvaardiging van Halchterth, bestaande uit Jan en Henk Bax, Janus en Heleen van der Zan den, Peter Koster alsmede Tom van Eekelen, in Amersfoort ontvangen door conservator Peter Don. En daar kregen ze dan eindelijk de wapensteen te zien. Het bleek om een zandstenen plaat te gaan van een behoorlijk formaat: hoogte x breed te x diepte 81 x 57 x 19 cm, met een gewicht van circa 275 kg. De steen is door de delegatie uit West-Brabant uitgebreid gefotografeerd. Pe ter Don vertelde dat er duizenden van dat soort fragmenten bij de RCE liggen, dat een groot aantal daarvan nog niet is geïnventariseerd en dat de RCE eigenlijk niet goed weet wat men er mee aan moet. Misschien is er in de toekomst een mogelijkheid om de wapensteen in eigen dom terug over te dragen aan de gemeente Ber gen op Zoom, de rechtsopvolger van Halsteren. bestond en of hij hem terug naar West-Brabant zou kunnen halen. Hij deed wat ik had nagela ten: hij kwam daadwerkelijk in actie en nam contact op met het Rijksmuseum. Jan is zelf naar het museum gegaan en vernam aldaar dat de niet-ingemetselde bouwfragmenten in 1999 waren overgedragen aan de dienst RCE [Rijks dienst voor Cultureel Erfgoed) te Amersfoort. Bij deze dienst is Monumentenzorg tegenwoordig ondergebracht. Jan kreeg kopieën mee van de oude inventariskaarten. Vervolgens heeft hij contact gezocht met de RCE en navraag gedaan naar de wapensteen. Aldaar wist men in eerste instantie niet waar hij het over had; kennelijk was de steen kwijt, althans buiten beeld geraakt. Een behoorlijke tijd later, in september vorig jaar, kreeg Jan echter bericht van conservator Tot vreugde van de Halsterse delegatie, vooral van Jan Bax, bleek Peter Don echter wel bereid om vooralsnog de wapensteen onder voorwaar den in bruikleen te geven aan de gemeente Bergen op Zoom. Welke die voorwaarden zijn, is momenteel nog niet bekend. Tom van Eeke len heeft nog geen bruikleenovereenkomst met bruikleenvoorwaarden ontvangen. Een aantal van de voorwaarden zal zeker het behoud van de steen betreffen. Hoewel de voorstelling van de wapensteen nog goed te zien is, heeft het profiel behoorlijk geleden onder verwering. De RCE zal zeker verlangen dat de steen niet in de open lucht wordt opgesteld, maar in een af sluitbare binnenruimte. Beschrijving van de voorstelling In de zandstenen plaat is in laagreliëf een wa penschild aangebracht onder een kroon, met het opschrift "16 28". De kroon en het wapen zijn niet gepolychromeerd [in kleur beschilderd), hoewel dat in de zeven tiende eeuw wel gebruikelijk was. Kleur is een Afb. 3. De wapensteen van fort De Roovere op een pallet bij de RCE, foto Janus van der Zande. 13 De Waterschans 1 - 2017

De Waterschans | 2017 | | pagina 13