essentieel element in heraldische voorstel lingen en een verflaag beschermt zandsteen tegen verwering. In scheurtjes van de steen zijn echter wel restanten te zien van een geelwitte verf, een niet-heraldische kleur, misschien een grondverf? Om zekerheid te krijgen over een eventuele oorspronkelijke polychromie, zou de wapensteen verder onderzocht moeten worden.6 Hoewel er momenteel dus alleen aanwijzingen zijn voor een beschildering in geelwitte verf, vermeld ik in de beschrijving toch de heral dische kleuren die bij de onderdelen van het wapen horen. (Vergelijk daarvoor afbeelding 3 met afbeelding 12). Het schild is verdeeld in vier kwartieren, van links naar rechts en van boven naar onder: I, II, III, IV.7 Elk kwartier is opnieuw verdeeld in vier kwartieren, idem: a, b, c, d. In het midden, over alles heen, bevindt zich een hartschild; elke set van vier kwartieren is bo vendien voorzien van een kleiner hartschild of bijschild. Eerste kwartier, Ia: een blauw veld, bezaaid met gele blokken, waarop een klimmende gele leeuw (Nassau). Ib: geel met een aanziende, klimmende rode leeuw met een blauwe kroon (Katzenellenbogen). Ic: rood met een witte dwarsbalk (Vianden). Id: rood met twee aan ziende, gele gaande leeuwen (Dietz). Klein hart schild: geel met een zwarte dwarsbalk (Meurs). Tweede kwartier, IIa: rood met een gele schuin- balk (Chalons).IIb: geel met een blauwe jacht hoorn, wit geboord (Orange). I Ic: als IIb. IId: als IIa. Klein hartschild: geblokt in geel en blauw van negen stukken (Genève). Derde kwartier: als het tweede kwartier. Vierde kwartier: als het eerste kwartier. Hartschild over alles heen: rood met een gekanteelde en tegen-gekanteel- de witte dwarsbalk (Buren). De kroon op het wapen bestaat uit een band waarop één hele en twee halve grote fleurons (gestileerde bloemmotieven); daartussen twee kleinere fleurons. Identificatie van het wapen Er bleek onduidelijkheid te bestaan over de voor stelling van de steen: is het afgebeelde wapen het familiewapen van het Huis Oranje-Nassau, het wapen van Frederik Hendrik (1584-1647) of Afb. 4. Wapenbord van Willem van Oranje, 1559, St.-Baafskathedraal, Gent. Afb. 5. Draagteken van Philips Willem, gegraveerd wapen met bijschildjes, De Waterschans 1 - 2017 14

De Waterschans | 2017 | | pagina 14