kaarten van het wapen van Frederik Hendrik. Echter, Leden van de delegatie in Amersfoort hadden een wapen van Frederik Hendrik gezien dat er anders uitzag en een wapen van Maurits dat identiek was aan dat op de steen. Behalve een afbeelding van het wapen is in de steen ook het jaartal "1628" aangebracht. Dat was het jaar waarin fort De Roovere werd opge richt, maar is het jaartal ook van belang voor de identificatie van het wapen? Het verhaal van het familiewapen Oranje-Nassau en van de meer persoonlijke wapens die door de vier zonen van Willem de Zwijger (Philips Willem, Justinus, Maurits en Frederik Hendrik) gevoerd werden, is tamelijk gecompliceerd.8 Laten we ons zoveel mogelijk beperken tot die van Maurits en Frederik Hendrik.9 Het was destijds in vorstelijke kringen gebrui kelijk dat na de dood van een vader alleen de oudste zoon het familiewapen onveranderd overnam. Jongere zonen brachten daarin een kleine verandering aan, een zogenaamde breuk. Het wapen van Willem de Zwijger bestond uit twee sets kwartieren, de Nassause en de Oran jekwartieren. De Oranjekwartieren waren in een kleiner schild (hartschild) over de Nassause kwartieren heen geplaatst. Na Willems dood in 1584 had de oudste zoon, Philips Willem, als hoofd van de familie dit wapen overgenomen. van Prins Maurits (1567-1625)? In de krantenartikelen van 1904 was er sprake van het wapen Oranje-Nassau; op de inventaris- Afb. 6. Zilveren ringkraag van het Roosendaalse St.-Sebas- tiaansgilde uit 1611-1613, wapen van Philips Willem zonder bijschildjes, collectie Rijksmuseum. Afb. 7. Wapen van Frederik Hendrik met bijschildjes, kopie van de wapensteen uit 1632 in de gevel van het gebouw van de voormalige Admiraliteit van West-Friesland, Hoorn. 1607, MPO Auctions IJsselstein, veiling 24-28 november 2015, lot 7357. 15 De Waterschans 1 - 2017

De Waterschans | 2017 | | pagina 15