Het gold sindsdien als het volle of ongebroken familiewapen van de Oranje-Nassaus en is door alle stadhouders gevoerd tot aan het eind van de achttiende eeuw.10 Voor alle duidelijkheid: dit is niet het wapen dat op de steen is afgebeeld. Als jongere zoons brachten Maurits en Frederik Hendrik in dit wapen Oranje-Nassau aanvanke lijk een breuk aan door de Nassause en de Oranje kwartieren te verdubbelen en deze niet boven elkaar, maar naast elkaar te plaatsen. In het midden, over alles heen, voerden ze een klein hartschild met het familiewapen van hun respec tievelijke moeders (Saksen en Coligny). Dit was van beide prinsen het oudste en eerste wapen.11 Het was destijds namelijk ook niet ongebruike lijk dat vorstelijke personen in de loop van hun leven hun wapen veranderden, of tegelijkertijd meer dan één wapenvariant voerden. Een nieu we variant kon het gevolg zijn van een erfenis, een huwelijk, een aankoop of een claim, waar door de vorst er gebied bij kreeg; of van een overlijden van een familielid waardoor de erfge naam in kwestie een andere plaats verwierf in de hiërarchie van de familie. Deze situatie deed zich voor in 1618, toen Philips Willem kinderloos overleed en al zijn bezittingen en titels naliet aan Maurits. Zo werd Maurits hoofd van de familie. De situatie herhaalde zich bij het overlijden van Maurits in 1625, toen Fre derik Hendrik hem als familiehoofd opvolgde. We zien dan ook dat Maurits vanaf 1618 het ongebroken familiewapen ging voeren, in over eenstemming met zijn nieuwe status als hoofd van het geslacht. In 1625 ging het recht op het ongebroken wapen over op Frederik Hendrik. Maurits en Frederik Hendrik hadden echter nog een derde wapen en dat is nu juist de variant die op de wapensteen van fort De Roovere is afge beeld. Dit wapen heeft dezelfde samenstelling als de eerste wapens van de twee halfbroers, alleen het hartschild is anders: we zien daar het wapen van Buren. Het graafschap Buren was in de familie inge bracht door Anna van Egmond, gravin van Buren (1533-1558). Zij was de eerste echtgenote van Willem van Oranje en de moeder van Philips Willem, Oranjes oudste zoon. Ook de oudste zoon moest volgens de regels van de heraldiek een gebroken wapen voeren, zolang zijn vader nog in leven was. Van het wapen dat Philips Willem vóór 1584 moet hebben gehad, heb ik geen afbeelding kunnen vinden. Het is goed mogelijk dat het net zo'n wapen is geweest als Afb. 8. Draagteken van Maurits, wapen met hartschild Saksen, zilver, Adriaen Rottermont 1615, collectie Rijksmuseum. De Waterschans 1 - 2017 16

De Waterschans | 2017 | | pagina 16