de eerste wapens van Maurits en Frederik Hen drik, maar dan met Buren als hartschiLd, met andere woorden, precies zoals dat op de steen van De Roovere. Dit wapen, als op de steen van De Roovere, was in ieder geval het tweede nieuwe wapen dat Maurits na het overlijden van Philips Willem in 1618 ging voeren. Zoals het ongebroken fami liewapen, heeft hij ook dit wapen dus mogelijk van zijn oudere halfbroer overgenomen. Omdat Maurits na 1618 de gebroken variant met Bu ren als hartschild veel vaker gebruikte dan de ongebroken versie, moet die met Buren zijn voorkeur hebben gehad. Het oude wapen met het hartschild Saksen werd na 1618 door Mau rits niet meer gebruikt.12 Als we de prent mogen geloven die Jan van de Velde II in 1626 maakte van de begrafenisstoet van Prins Maurits, was zelfs zijn lijkkist niet met het ongebroken fami liewapen versierd, maar met het wapen met het hartschild Buren. Hoe zou het komen dat de gebroken variant met Buren de favoriete variant was van Maurits? Je zou deze misschien het beste kunnen definiëren als: het wapen van een prins van Oranje-Nas- sau als graaf van Buren. Terwijl de Nassause en de Oranjekwartieren staan voor Duitse en Franse titels, wordt door het hartschild Buren benadrukt dat de drager van het wapen ook een Nederlandse identiteit heeft. Hoewel de titel graaf van Buren oorspronkelijk niet Maurits' erf deel was, maar dat van zijn oudste broer, was deze in 1618 op Maurits overgegaan. Maurits was de nieuwe graaf van Buren en in die kwali teit een echte Nederlandse edelman. Misschien heeft ook een andere kwestie een rol gespeeld. Philips Willem was de oudste zoon van Willem van Oranje en als zodanig volgens algemeen gebruik en volgens adellijk recht ook de belangrijkste en de eigenlijke opvolger. Niet Maurits werd Prins van Oranje in 1584, maar Philips Willem. In 1618 echter gingen alle titels over op Maurits en werd hij de eerste in de hië rarchie van de familie. Door een wapen te gaan voeren met Buren prominent in het hartschild, kon Maurits zich het duidelijkst manifesteren als de opvolger van Philips Willem in al zijn titels en als nieuw hoofd van het huis Oranje- Nassau. Mogelijk is dit de verklaring waarom na het overlijden van Maurits in 1625 het gebroken wa pen met het hartschild Buren ook door Frederik Hendrik werd aangenomen. Ook van deze jong- Afb. 9. Wapen van Maurits, variant met hartschild Saksen, ets en gravure door Jansonius, 1651. Afb. 10. Wapen van Maurits, variant met hartschild Saksen, wapensteen in Edam. 17 De Waterschans 1 - 2017

De Waterschans | 2017 | | pagina 17