zware steen te dragen. Bovendien is gebleken dat deze muur gelijktijdig moet zijn opgetrok ken met de aarden wal. We mogen daarom aannemen dat de wapensteen in 1628 boven de toegangspoort zal zijn aangebracht.21 Nieuwe functie en nieuwe plaats voor de steen Als de wapensteen terugkomt naar West-Bra bant, zijn er drie locaties denkbaar waar hij een plaats en een zinnige functie zou kunnen krij gen: fort De Roovere, het heemhuis van Halch- terth en het gemeentelijk historisch museum Het Markiezenhof. Zoals boven vermeld, is de voorstelling van de steen behoorlijk aangetast door eeuwenlange blootstelling aan regen en wind, aan zomerse hit te en winterse vrieskou. De steen kan niet in de buitenlucht worden opgesteld en fort De Roovere is daarom geen geschikte locatie voor de steen. In het heemhuis van Halchterth op landgoed De Beek zou de steen weL kunnen worden ge plaatst. Maar de beste locatie is naar mijn mening het Markiezenhof, niet alleen omdat de steen daar in een klimatologisch verantwoorde binnen ruimte kan staan, maar ook omdat hij daar op de beste wijze kan functioneren. Het heemhuis kan de steen niet de historische context bieden die in het Markiezenhof aanwezig is. In het Mar kiezenhof lijkt het bedje voor de steen al ge spreid: er is een zaaL speciaaL ingericht om de geschiedenis te vertellen van de Waterlinie en de belegering van 1747. In die zaal zou de steen uitstekend tot zijn recht komen en goed kunnen functioneren. Hij zou een prachtige aanvulling vormen op de objecten aldaar: de replica van de maquette in het Musée des Plans-Reliëf, een prachtig gegraveerd portret van de Franse commandant Lowendal en enkele unieke plat tegronden van de militaire operaties, afkomstig uit het persoonlijk bezit van de hertog De Che- vreuse, destijds de commandant van de Franse cavalerie. Zonder het reliëf te beschadigen en voor niet al te veel geld, zou het bovendien mogelijk zijn om van de steen een maL te maken en deze af te gieten in kunsthars. Zo'n afgietsel zou wél op fort De Roovere geplaatst kunnen worden, eventueel met toevoeging van polychromie, een beschildering in de correcte heraldische RtOI J. "I Afb. 14. Wapen van Frederik Hendrik met hartschild Coligny, ets en gravure door Simon van de Passe. Afb. 15. Wapen van Frederik Hendrik met hartschild Coligny in kleur. De Waterschans 1 - 2017 20

De Waterschans | 2017 | | pagina 20