kleuren. Op die wijze zou het een aantrekkelijk object kunnen zijn, ter verhoging van de bele vingsvreugde van bezoekers die al over de Mo- zesbrug zijn gelopen en die de Pompejustoren hebben beklommen. Bij de afsluiting van dit artikel was de steen nog niet naar onze gemeente teruggekeerd; ik hoop dat dat wel het geval is wanneer deze Water schans bij U in de brievenbus valt. Noten 1 Ongeveer anderhalf jaar lang is Halsternaar en lid van Hal- cherth Jan Bax met veel inzet en grote vasthoudendheid bezig geweest om dit bijzonder stukje West-Brabants erfgoed op te sporen en terug te halen. Dat de steen nu inderdaad terug gaat komen, is vooral aan hem te danken, maar ook aan Tom van Eekelen, adviseur-projectleider Erfgoed bij de gemeente Bergen op Zoom. Ik dank Jan Bax voor hulp en informatie ten behoeve van dit artikel. Om dezelfde redenen dank ik Henk Bax, Janus van der Zanden en Peter Koster, eveneens leden van de Heemkundekring Halcherth, en Tom van Eekelen. 2 Gommers schreef over heraldiek, kastelen, opgravingen, volksgebruiken en plaatselijke geschiedenis in het algemeen. Hij publiceerde enkele malen een folkloristische kalender van Westelijk Noord-Brabant en schreef een geschiedenis van Rijs- bergen. Enkele voorbeelden: "Het gemeentewapen van Halsteren", Taxandria 13 (1906), pp. 122-124; Beschrijving van Rijsbergen, 's-Hertogenbosch 1909; "Verdwenen uithangborden", St. Geertruydtsbronne 2 (1925); "Oude volksgebruiken", St. Geertruydtsbronne 4 (1927); "Fol kloristische kalender van westelijk Noord-Brabant", St. Geer truydtsbronne 5 (1928); "Folkloristische kalender van westelijk Noord-Brabant", St. Geertruydtsbronne 8 (1931). 3 In 1784 werden de twee westelijke bastions van het fort voor de helft afgegraven, de wal daartussen gesloopt en de westelijke gracht gedempt. J. Belonje, "Het fort Rovers of (De) Rovere", Jaarboek De Ghulden Roos 15 (1955) pp. 89-90; W.A. van Ham, "Merck toch hoe sterck", Studies uit Bergen op Zoom 4, Bergen op Zoom 1982, pp. 117-118. In 1816 werd de Waterlinie als vesting opgeheven, in 1843 kreeg de Dienst Domeinen opdracht om de gebouwen van De Roovere te slopen en de gronden te verkopen. Bij de veiling in 1853 kwam het terrein in handen van Belgische grootgrondbezitters en circa 1915 van de Halsterse familie Bogers. In 1961 verkocht H.C.M. Bogers het voormalige fort aan de gemeente Halsteren. J. Sinke, Kroniek van de Roove re, 1628-1993, Halsteren 1993, pp. 73 en 78-79. 4 In de raadsverslagen van de gemeente Halsteren heb ik niet gezocht. 5 Het bericht in de Tilburgse Courant blijkt letterlijk te zijn over genomen van een bericht in de Staatscourant van vermoedelijk 4 mei 1904. Op 5 mei 1904 stond het bericht in precies dezelfde bewoordingen al in De Telegraaf en het Algemeen Handelsblad, op 6 mei idem in de Provinciale Noordbrabantsche en 's-Herto- genbossche Courant. (Vriendelijke mededeling van Jan Bax.) 6 In de krantenberichten van 1904 (noot 5) is er sprake van "spo ren van polychromie", kennelijk is de geelwitte verf destijds als zodanig geïnterpreteerd. 7 Ik beschrijf het wapen zoals je het van voren ziet en dus niet zoals gezien door iemand die achter het wapen staat, wat in traditionele heraldische beschrijvingen gebruikelijk is. De kleu ren en metalen geef ik aan met alledaagse benamingen en niet met de traditionele heraldische vaktermen. 8 Van Maurits en Frederik Hendrik hebben we allemaal gehoord, maar Philips Willem en Justinus zijn minder bekend. Philips Willem (1554- 1618) was de oudste zoon en Justinus (1659 1631) de tweede oudste. Vanaf zijn veertiende werd Philips Willem zevenentwintig jaar in Spanje in gijzeling gehouden. Hij keerde pas in 1596 naar de Nederlanden terug. Philips Willem was katholiek en stond aan de Spaanse kant. Justinus was een buitenechtelijk kind. Hij werd door Willem de Zwijger als zoon erkend en samen met zijn andere kinderen opgevoed. Justinus speelde een belangrijke rol in de strijd tegen de Spanjaarden. Overigens waren alle vier zoons kinderen van verschillende moeders (Anna van Egmond, gravin van Buren; Eva Elincx; Anna Afb. 16. Draagteken van Frederik Hendrik, wapen met hartschiid Buren, zilver, onbekende kunstenaar 1627. 21 De Waterschans 1 - 2017

De Waterschans | 2017 | | pagina 21