Afb. 17. Maquette van de West-Brabantse Waterlinie, detail fort De Roovere, 1751, Musée des Plans-Reliëf, Parijs. Afb. 18. Uitsnede van een plattegrond van fort De Roovere, 1748, West-Brabants Archief, collectie BoZ. van Saksen en Louise de Coügny), ze waren dus halfbroers. 9 Helaas was ik niet in de gelegenheid om voor dit artikel de lite ratuur te raadplegen over de heraldiek van de Oranjes. Ik moest afgaan op wat ik mij daarvan uit het verleden herinnerde en op de afbeeldingen die ik op korte termijn kon vinden. 10 Gedurende de laatste jaren van zijn leven had Willem van Oranje dit wapen uitgebreid met twee kleine bijschildjes, één boven en één onder het hartschild. Het bovenste was Borsele, voor de titel markies van Veere en Vlissingen, en het onderste was Buren, voor de titel graaf van Buren. Wiüems nakomelingen voerden hun wapen soms met en soms zonder deze toevoegingen. Sinds het begin van de zeventiende eeuw voerde men als bovenste bijschildje vaak het wapen van Meurs, als alternatief voor Bor- sele. Meurs (Duits: Moers) was een graafschap ten westen van Duisburg dat via Philips Willem in de familie was vererfd. Jus- tinus had als buitenechtelijke zoon geen recht op opvolging en evenmin op erfenis. Hij voerde het wapen van zijn vader zonder de bijschildjes met een witte rechter schuinstaak (heraldisch rechts) over de Nassause en onder de Oranjekwartieren. 11 Soms staan de Nassause kwartieren linksboven en rechtsonder en de Oranjekwartieren rechtsboven en linksonder; soms is het precies omgekeerd. Er zijn dus van elk wapen twee varianten. 12 Het komt na 1618 nog wel voor, maar dan in situaties waar het initiatief van het gebruik niet bij Maurits zelf lag. 13 Ik heb geen afbeeldingen kunnen vinden van dit wapen van de latere stadhouder Willem II als graaf van Buren, maar het ge geven lijkt me niet onwaarschijnlijk. Bron: https://commons.wi- kimedia.org/wiki/fi[e:b[ason_n[_guiüaume_II_d'orange-nassau. svg; http://fr.academic.ru/dic.nsf/frwiki/1 103977. 14 Van Ham (noot 3) pag. 112. 15 Sinke (noot 3) pag. 14. 16 Nadere gegevens over de vervaardiging en de plaatsing van de steen zouden misschien gevonden kunnen worden bij zeer gedetailleerd archiefonderzoek zoals wordt uitgevoerd door professor Dr. Han Leune. Leune is al langere tijd bezig met de geschiedenis van de forten in het Oosterscheldegebied en West-Brabant. Zijn meest recente publicatie is een studie van fort Henricus, het beginpunt van de Waterlinie. J.M.G. Leune, Het fort Henricus te Steenbergen, Broek op Langedijk 2017. Zie: www.hanleune.nl 17 Van de Waterschans is er een vogelvluchttekening door Bona- ventura Peeters uit circa 1635. Daarnaast zijn er enkele teke ningen uit 1671 door Valentijn en Barnardus Klotz en Josua de Grave. J.H. van Mosselveld en W.A. van Ham, Tekeningen van Bergen op Zoom, Bergen op Zoom 1973, cat. no. 87 t/m 92 18 In het gerestaureerde fort Bourtange (Groningen) is er een wapensteen boven elke poort en een gedenksteen in de muur van het kerkje. 19 Sinke (noot 3) pag. 21. 20 Sinke (noot 3) pp. 14-16. 21 Vriendelijke mededeling van Tom van Eekelen en Henk Bax. Marco Vermunt heeft een rapport over het onderzoek in voorbe reiding. De Waterschans 1 - 2017 22

De Waterschans | 2017 | | pagina 22