ook de geprofileerde lijsten rond de kozijnen aangebracht. De kroonlijst is in 1930 vernieuwd, gelijktijdig met de vervanging van de zolder balklaag en het afbreken van de oude kap. De huidige kap is in 1975 gereconstrueerd in de oude vorm, zoals die onder andere van foto's bekend was. Restauratie Bij de restauratie in 2014 is er gekozen voor het herstel van het bovengedeelte van de gevel als schoon metselwerk met zo weinig mogelijk ingrepen, om de authenticiteit maximaal te be waren. Zo is er bijvoorbeeld slechts plaatselijk nieuw voegwerk aangebracht. Wel zijn de pro- fiellijsten op de kozijnen weggenomen. Die lijs ten pasten niet bij de fase waarin de gevel nog niet gepleisterd was. Zij sloten slecht aan op het metselwerk en de kozijnen en waren bovendien aangetast. Het ondergedeelte van de gevel is vanwege de verstoringen in het onderliggende metselwerk als pleisterwerk behouden. Het vormt daarnaast een herkenbare fase in de historie van de gevel. Niet alleen is na het herstel de bouwgeschie denis van de gevel afleesbaar geworden, nu is daar ook de oudste woonhuisgevel in de Lie vevrouwestraat zichtbaar geworden. Deze is in zijn opzet en staat van bewaring een bijzondere gevel en behoort zelfs tot de oudste in de stad. Noten Afb. 6. Lievevrouwestraat 38, opening voor de zakgoot, foto Jan Weyts. Afb. 7. Lievevrouwestraat 38, kelderingang, foto Jan Weyts. 1 J. L.C. Weyts, De Lievevrouwestraat, zes eeuwen stadsstraat in Bergen op Zoom, Bergen op Zoom 2006, pp. 114-119. 2 Een zakgoot is een horizontale goot tussen twee dakvlakken. 3 Dergelijke hulpstukken zijn op die plaats ongebruikelijk. 4 Gebosseerdgepleisterdvlakke pleisterlaag met een verdiept ingesneden voegverdeling, als blokken natuursteen. De Waterschans 1 - 2017 26

De Waterschans | 2017 | | pagina 26