pen waarvan niet bekend was door wie ze waren vervaardigd. Door dit onderzoek is gebleken, dat nogal wat voorwerpen gemaakt zijn door zil versmeden uit westelijk Noord-Brabant. Naast deze vondsten is er nog bijvangst. Daarover gaat deze bijdrage. Door publiciteit over de tentoonstelling in het voortraject hebben nogal wat mensen contact opgenomen met ons omdat zij voorwerpen van Bergse zilversmeden bezitten. Vervolgens zijn we nagegaan of deze voorwerpen konden wor den opgenomen in een van de verhaallijnen. Soms leverden aangemelde voorwerpen interes sante informatie op. Ik vond onderstaand voor beeld dusdanig interessant dat ik dit de lezers van De Waterschans niet wil onthouden. Een kelk voor Louis Goosen In de aanloop naar zijn priesterwijding in 1950 liet de in Bergen op Zoom geboren Louis Goosen de later internationaal bekend geworden Dom Hans van der Laan zijn kelk met pateen en kelk lepeltje ontwerpen.1 De kelk werd betaald door de ouders van Louis, Antoon Goosen en Liza van Mechelen. De jongste broer van Louis, Kees, bracht naar aanleiding van publiciteit rondom de tentoonstelling de kelk onder de aandacht van Het Markiezenhof. De familie van Louis bleek naast de kelk ook in het bezit te zijn van de ontwerptekening van Van der Laan, drie brie ven en een enveloppe. Twee brieven zijn door Van der Laan gericht aan Louis Goosen: een is ongedateerd en de tweede is gedateerd 9 maart 1950. Een derde brief heeft Van der Laan gericht aan de zilversmid Jos Andriessen in Bergen op Zoom, die uiteindelijk de kelk met bijbehorende attributen zou vervaardigen. De ontwerptekening is gedateerd "S Paulusabdij O'hout [Oosterhout] 4 mrt '50" en wordt als volgt gedefinieerd: "Zilveren kelk voor Mn E.H. Goo sen". Op de tekening zijn de ontwerpen te zien van de kelk en het kelklepeltje waarbij Van der Laan aangeeft dat de kelk "inwendig verguld lepeltje geheel onverguld" moeten zijn. De pa teen ontbreekt op de tekening maar het zilveren kelklepeltje is tweemaal getekend: de achterzij de compleet weergegeven en een zij-aanzicht. Voor de voorzijde van het kelklepeltje noteert Van der Laan wel een instructie: "motiefje in- schrooien aan de voorkant".2 De breedte van de kom van het kelklepeltje is ook aangegeven: deze bedraagt 17 mm. De hele kelk is uitgetekend met maatvoering, met extra instructies voor de versiering onder aan de cuppa. De boogsgewijze versiering moet De verhaallijnen en de locaties Het Markiezenhof A. Eerste en tweede tuinzaal Verhaallijn 1: Het ambacht van de goud- en zilversmeden Verhaallijn 14: Vals en echt Verhaallijn 2: Zilversmeden en juweliers in Bergen op Zoom en in West-Brabant Verhaallijn 3: Zilver als graadmeter van stedelijke en regionale welvaart B. Museumcafé Verhaallijn 15: Zilver in de familie C. Zaal 128 Verhaallijn 13: Zilver en design D. Zaal 104 Theodoorkamer Verhaallijn 7: Tafelzilver E. Zaal 102 Augustakamer Verhaallijn 6: Bijzonder zilver Verhaallijn 13: Zilver en design F. Zaal 118 Verhaallijn 4: Zilver en gezag G. Zaal 119 Verhaallijn 8: Schutterijen en hun zilver H. Zaal 121 Verhaallijn 11: Zilverfabrieken van de firma's Andriessen en Van Giels I. Zaal 219 en 218 Verhaallijn 16: Woestijnzilver Sint-Gertrudiskerk A. Zijkapel Verhaallijn 9: Zalig zilver B. Zijkapel Verhaallijn 10: Processiezilver Gevangenpoort Verhaallijn 5: Schenkingen en beloningen Ontmoetingskerk Verhaallijn 9: Zalig zilver protestants Voormalige synagoge Verhaallijn 12: Zilver en verzet De Waterschans 1 - 2017 28

De Waterschans | 2017 | | pagina 28