Beste lezer, Colofon In mijn twee vorige columns in De Waterschans heb ik mij verwonderd over de manieren waarop we met het verleden omgaan. Recente pu blieke discussies over het gebruik van de twee belangrijkste monu menten van de stad, het Markiezenhof en de Gertrudiskerk, maken dat mijn verwondering een drieluik aan het worden is. Ik neem u even mee terug naar wat ik daarover eerder schreef; eerst naar de uitgave van het ledengeschenk Twaalf ambachten, één familie, over de Rogier- dynastie. De ambachtelijke en industriële voortbrengselen van opeen volgende familieleden vormden aanleiding om eens stil te staan bij de criteria die we hanteren om objecten uit het verleden beschermwaar dig te verklaren. De wijze waarop erfgoedlijsten worden samengesteld leek mij toen een "tamelijk willekeurig proces". Vervolgens vormden in de vorige uitgave van De Waterschans de gebeurtenissen in de wereld politiek het decor voor een column waarin ik probeerde het zompige terrein tussen "historisch bewustzijn" en valse nostalgie te verkennen. Aanleiding waren de winnende leuzen in de campagnes voor de Brexit en voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen, die handig gebruik maakten van dierbare, maar niet altijd realistische menselijke gevoe lens omtrent het verleden. In onze eigen stad zagen we bijvoorbeeld hoe monumentendeskundigen de toren van het Markiezenhof als een waardevolle historische reconstructie beschouwden, maar een verge lijkbaar plan voor de lakenhal op de Grote Markt afschoten. De criteria voor wat wel of niet gewenst is met betrekking tot het behoud van het erfgoed kunnen alle kanten opgaan. Nu blijkt dit ook te gelden voor de manier waarop we vinden dat het historisch erfgoed moet functioneren. De verschillende opvattingen rondom het gebruik van de Gertrudiskerk en het Markiezenhof leidden in de eerste maanden van dit jaar tot ge- ■HIIII I III Inleveren kopij voor Waterschans 3, 2017 vóór 1 augustus 2017 De Waterschans 47ste jaargang nr. 1, maart 2017 Kwartaaltijdschrift van de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom ISSN 0926-3918 Oplage: 1300 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Laurijs Weyts: webteam@geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280, 4600 AG Bergen op Zoom Bestuur Voorzitter: Koert Damveld Secretaris: Sjef de Wit HoUeweg 65 4623 XB Bergen op Zoom tel: 0164 - 257307 e-mail: secretaris@geschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Jos van Rijn Het Gilde 7 4661 MB Halsteren Tel.: 0164-683418 e-mail: penningmeester@geschiedkundigekringboz.nl Bankrekening 24 05 922 IBAN NL91 INGB 0002 4059 22 Ten name van: Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar Erelid Dr. W.A. van Ham Ledenadministratie Jos van Rijn zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Rob Franssen Jan Hopstaken Ria Huisman Willem van Rooij Marc van der Steen Jan van Tienen Redactie van De Waterschans: Jaap Dekker (redactiesecretaris) Bart van Eekelen Margot Franken Joost de Graauw Jan Peeters (hoofdredacteur) Daphne Valentijn Redactiesecretariaat J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: j.j.j.dekker@home.nl Toezicht distributie Jos van Rijn zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Omslag: Draaginsigne van het Bergse Sint-Jorisgilde, collectie Museo Nazionale del Bargello, Florence, foto Bram de Klerck. Layout-vormgeving/druk Twigt GrafiMedia - Moordrecht

De Waterschans | 2017 | | pagina 2