dateerde brief blijkt dat deze afkomstig zijn van "den Heer Riemslag", aangezien Van der Laan aan Goosen vroeg "Wilt U aan den Heer Riemslag zeggen dat ik mij hou aan zijn tekst."4 Vrijwel zeker ging het hier om Cornelis J.C.M. (Cees) Riemslag (Dongen 29-1 -1925-Bavel 9-11-1997). Hij was in hetzelfde jaar geboren als Louis Goosen en had net als hij op het klein seminarie Ypelaar gezeten.5 Hij was priester en van hem is een portret ge schilderd door Gerrit de Morée omstreeks 1940-1945 dat zich nu in de collectie van Bre da's Museum bevindt.6 Bij zijn overlijden was hij pastoor in Bavel. Onder de voet van de kelk staat de volgende inscriptie "t Me dederunt. Deo gratias agentes. Sacerdoti suo Filio Parentes. A. Goosen - E. Goosen v. Mechelen. 3-6-1950". "In de naam van de Vader, de Zoon en de Heilige Geest. God dankend hebben de ouders A. Goosen en E. Goosen-van Mechelen mij aan hun priester zoon gegeven op 3 juni 1950."7 In de rand van de pateen is ingegraveerd "t In flore mater in partu virgo gaude laetare virgo mater dmi".8 Deze zin is ontleend aan de In so- lemnitate purificationis B.M.V. behorend bij het feest van Maria Lichtmis op 2 februari. De ver taling van deze tekst luidt: "Tijdens de plechtig heid van de reiniging van de gezegende Maagd Maria (Beatae Mariae Virginis)". Op die dag wordt de opdracht of presentatie van Jezus in de tem pel herdacht. Net als ieder ander pas geboren Joods jongetje wordt Jezus opgedragen aan God. Maar daarnaast wordt het zuiveringsof fer dat Maria 40 dagen na de geboorte van haar kind volgens de Joodse wet en beschreven in het oudtestamentische boek Leviticus, hoofd stuk 12, moest brengen, herdacht. Vandaar de Latijnse aanduiding Purificatio Mariae ofwel reiniging van Maria. De vertaling van deze tekst luidt "In de bloei van uw leven moeder tijdens de bevalling maagd verheug u en wees blij, maagd [en] moeder van de heer."9 Toen de kelk ten behoeve van de tentoonstelling Afb. 6. Pateen van Louis Goosen, Jos Andriessen 1950, col lectie familie Goosen. Afb. 7. Kelklepeltje van Louis Goosen, Jos Andriessen 1950, collectie familie Goosen. 31 De Waterschans 1 - 2017

De Waterschans | 2017 | | pagina 31