ZILVER Zilver in en rond Bergen op Zoom, een fors boek over de zilversmeden in onze regio Cees Vanwesenbeeck Bergen op Zoom krijgt glans vanaf 20 mei! Het zilver is gepoetst, de verhalen zijn klaar. Het kan U daarna niet meer ontgaan dat er in Bergen op Zoom en omgeving een belangrijke zilvercultuur is geweest. Op 20 mei aanstaande gaat de tentoonstelling Voorbij ijdelheid van start. Tot 29 oktober staat de productie en handel van zilveren objecten centraal in Het Markiezenhof, de Sint-Gertrudis- kerk, de Synagoge, de Gevangenpoort en de Ontmoetingskerk. Aan de hand van mooie ver halen worden het zilver en goud in de context van de tijd en de omgeving geplaatst. De ten toonstelling wordt begeleid door een uitgebreid activiteitenprogramma, variërend van lezingen en rondwandelingen tot speciale events en games. Voor iedere doelgroep en iedere leeftijd een must. Het is lang geleden dat het museum Het Markiezenhof zo groots heeft uitgepakt met een cultuurhistorische tentoonstelling. Schitterend boek Het schitterend zilver dat in onze stad is gepro duceerd, verdient natuurlijk een schitterend boek. Op 20 mei wordt dit boek, Zilver in en rond Bergen op Zoom, gepresenteerd tijdens de opening van de tentoonstelling. Het eerste exemplaar wordt aangeboden aan Alexander Pechtold. Het boek gaat over de lange geschiedenis van de goud- en zilversmeden in Bergen op Zoom en omgeving. Het behandelde gebied bestrijkt globaal het voormalige Markiezaat van Bergen op Zoom. De gebiedskeuze is vooral ingegeven door het feit dat in het jaar 2000 een boek over de geschiedenis van de zilversmeden in de ba ronie van Breda is verschenen en dat we met dit Bergse boek het overig deel van West-Brabant behandelen. Vanwege de belangrijke positie van Bergen op Zoom in het West-Brabantse land, ligt de na druk in dit boek op de stad Bergen op Zoom. Negentig procent van de behandelde zilversme den was werkzaam in de stad; de rest in plaat- in en noni BERCËN ÜPZOC vl sen als Steenbergen, Oudenbosch, Oud Gastel, Willemstad en Zevenbergen. Tot op heden is er nauwelijks iets gepubliceerd over deze bedrijfstak. Slechts een korte para graaf over het juwelierspand en de zilversme den in de vijftiende eeuw in het omvangrijke werk over de Paas- en Koudemarkten van de hand van Slootmans en een korte bijdrage van Knippenberg in De Waterschans geven een klei ne blik in de ontwikkeling van de bedrijfstak van de makers en handelaren in edele metalen.1 Bij het bestuderen van de geschiedenis van de zilversmeden in Bergen op Zoom en omgeving zijn we zeer verrast door de omvang van dit am bacht. In de periode van de middeleeuwen tot 1960 hebben we zo'n 325 zilversmeden aange troffen. Uit de omgeving komen daar nog veertig Afb. 1. De omslag van het boek, ontwerp Albertine Dijkema. 35 De Waterschans 1 - 2017

De Waterschans | 2017 | | pagina 35