zilversmeden bij. In sommige perioden van onze stadsgeschiedenis zijn er tegelijkertijd tiental len zilversmeden actief. De productie stond in hoog aanzien. Die was zo van belang, dat de heer van Bergen op Zoom in 1522 besloot om hiervoor een ambachtsgilde op te richten. Bij andere ambachten was dit een verantwoorde lijkheid van het stadsbestuur, maar in dit speci fieke geval trok de heer deze verantwoordelijk heid naar zich toe.2 Dat was enerzijds ingegeven door het financieel belang van de producten, namelijk om te voorkomen dat er ondeugdelijk producten op de markt gebracht werden die van onvoldoende gehalte waren. Anderzijds waren de heren en markiezen belangrijke opdrachtge vers van kunst en kunstnijverheid. Het is opmerkelijk dat er tot op heden zo weinig bekend is over de goud- en zilversmeden, ter wijl Bergen op Zoom in de decennia rond 1500 (de bloeiperiode van de jaarmarkten), in de eerste helft van de zeventiende eeuw, in de ne gentiende en in de eerste helft van de twintigste eeuw toch een belangrijk centrum is geweest voor de productie van en de handel in gouden en zilveren voorwerpen. Voor het boek en de tentoonstelling is er veel onderzoek gedaan en zijn er veel gegevens en voorwerpen tevoorschijn gekomen die tot op he den onbekend waren. Met dit onderzoek is een belangrijk hiaat in de stadsgeschiedenis gevuld. Het resultaat van dit omvangrijke onderzoek geeft bovendien een goed beeld van de ups en downs van de stedelijke en regionale geschiede nis. Het onderstreept hoe belangrijk de stad was in de middeleeuwen, wat het gevolg was van de belegeringen en hoe de rijkdom van de inwoners de conjunctuur heeft ingekleurd. Helaas zijn er veel zilveren en gouden voorwerpen verloren geraakt in mindere tijden. Na het overlijden van Jan IV van Bergen in 1567 is zijn bezit geconfis queerd. In de inventaris van zijn inboedel is meer dan 200 kilo aan zilveren voorwerpen opgenomen; een zeer grote hoeveelheid die een grote waar de vertegenwoordigde. Het zilver is deels op een veiling in Antwerpen verkocht, deels omgesmol ten. De aankleding van Het Markiezenhof zou er heel anders hebben uitgezien als dit zilver er nog steeds zou staan.3 Direct na het beleg van de stad in 1747 mochten de Franse soldaten gedurende 48 uur plunderen om zo een buit binnen te halen. En wat is er mak kelijker om mee te nemen dan goud en zilver? Een interessante periode in de stadsgeschiede nis is de eerste helft van de twintigste eeuw. De firma Andriessen was toen actief als specialist in kerkelijk zilver. De producten werden in bin nen- en buitenland verkocht, tot in Amerika toe. In de bloeiperiode van dit bedrijf waren er ruim twintig zilversmeden werkzaam. Maar ook an dere bedrijven mogen niet onvermeld blijven, zoals de goud- en zilverfabriek van de firma Van Giels. Ook de eigenaar van de haardenfabriek Beckers had een zilversmid in dienst (W. Pelle) die prachtige ontwerpen maakte voor de familie Beckers. In het boek wordt ingegaan op bovengenoemde aspecten. In 368 bladzijden wordt de ontwikke ling van het zilversmedengilde behandeld, wordt ingegaan op de producten en hun verspreiding en tevens worden de mooiste objecten beschre- Afb. 2. De nieuwe en tevens laatst vastgestelde Bergse keur uit 1792, West-Brabants Archief, BoZ, SA 3042. De Waterschans 1 - 2017 36

De Waterschans | 2017 | | pagina 36