ven. Circa 120 voorwerpen komen uitvoerig aan bod. De merktekens van de zilversmeden wor den in dit boek toegankelijk gemaakt, zodat verzamelaars van Bergs zilver de makers mak kelijker zullen herkennen. In een omvangrijke biografie worden alle zilversmeden uit West Brabant beschreven, inclusief hun genealogi sche achtergrond. Wetenschappelijke benadering Het zilver dat in en rond Bergen op Zoom is ver vaardigd, bevindt zich thans in binnen- en bui tenland. In het boek worden deze fraaie stukken niet alleen samengebracht, maar ook op een wetenschappelijke manier behandeld. Uit on derzoek is gebleken dat sommige in Bergen op Zoom vervaardigde stukken uitzonderlijk zijn qua vorm en typologie. De zilveren drinkbeker in de vorm van een klimmende ram is in 1667 gemaakt door zilversmid Pieter van Uffelen. Vergelijkbare objecten zijn elders in Nederland nooit gemaakt; men zou een dergelijk product verwachten in een zilverstad als Augsburg. De beschrijving van deze ram is een mooi voor- beeld van de combinatie van kunsthistorisch en archiefonderzoek. Daardoor is niet alleen de maker, maar ook de exacte datering van de ram bekend. De wetenschappelijke benadering heeft nieuwe jaarreeksen opgeleverd van de jaarletters die hier vanaf de zestiende eeuw zijn gebruikt. Deze puzzel is van groot belang voor het determineren van de verschillende voorwer pen. Daardoor kunnen de stukken niet alleen beter worden gedateerd, maar ook kan vals van echt worden onderscheiden. Helaas voor som mige eigenaren, onder wie Het Markiezenhof zelf, heeft dat onderzoek aangetoond dat enkele stukken zonder twijfel vals zijn. Voor andere stukken is de datering aanzienlijk aangepast. Van veel voorwerpen is de (vermoedelijke) ma ker opgespoord. De Ringkraag van Zevenbergen Een van de meest opzienbarende stukken in de tentoonstelling en in het boek is de ringkraag die rond 1546 is vervaardigd voor Cornelis van Bergen, heer van Zevenbergen. Deze ringkraag mocht hij dragen als koning van het Zeven- bergse Sint-Jorisgilde. Het prachtige stuk is enkele jaren geleden door het Rijksmuseum aangekocht. Het Markiezenhof bezit sinds 1959 de bijbehorende met leer beklede doos waarin de ringkraag oorspronkelijk werd bewaard. De prachtige ringkraag laat zien hoe vakbekwaam de zilversmeden in West-Brabant waren in de zestiende eeuw. Hij is voorzien van twee verschillende merk tekens. Een is een stadskeur: een wapen met drie kruisjes. Het andere is het meesterteken van de zilversmid. Het stadskeur kan wijzen op vervaardiging in Bergen op Zoom, Breda of Zevenbergen. Deze plaatsen hadden in het mid den van de zestiende eeuw alle drie een wapen met drie kruisjes. Zevenbergen valt echter af, omdat daar in die periode geen zilversmeden werkzaam waren. Blijft over Bergen op Zoom of Breda. Aan het wapen van Bergen op Zoom zijn in de periode 1530 tot 1560 de drie bergjes toe gevoegd om zo onderscheid te maken met het wapen van Breda. Die verandering heeft echter niet in één keer plaats gevonden, maar is gelei delijk ingevoerd.4 Het keurstempel van Bergen op Zoom, waarmee het plaatselijk vervaardigde zilver moest worden gekeurd, dateert uit 1522. In dat jaar werd het gilde van de goud- en zil versmeden opgericht en de keur (reglement) Afb. 3. Drinkbeker in de vorm van een ram, Pieter van Uffelen 1667, particuliere collectie. 37 De Waterschans 1 - 2017

De Waterschans | 2017 | | pagina 37