vastgesteld. Het oorspronkelijke keurstempel had nog het stadswapen zonder de bergjes. Zo'n keurstempel kon tientallen jaren mee gaan. Dat betekent dat het wapen met enkel de drie kruisjes op de ringkraag van rond 1546 heel goed het wapen van Bergen op Zoom kan zijn. Daar komt nog bij, dat voor de ringkraag een foedraal is gemaakt, een met leer beklede doos met op het deksel het wapen en de wa penspreuk van Cornelis van Bergen, het teken van het Sint-Jorisgilde en een stadswapen met drie kruisjes. Bij dat laatste is vagelijk te zien dat er ook drie bergjes zijn aangebracht. Dat kan erop wijzen dat dit foedraal ook een Bergse oorsprong heeft. Het foedraal zal samen met de keten worden geëxposeerd. Een ander argument voor de veronderstelling dat de ringkraag in Bergen op Zoom gemaakt kan zijn, is te vinden in de entourage van de opdrachtgever Cornelis van Bergen. Cornelis was tot 1544 prins-bisschop van Luik en ves tigde zich in dat jaar weer in Zevenbergen. De titel heer van Zevenbergen had hij verworven van zijn vader. Cornelis was directe familie van de markiezen van Bergen op Zoom; hij was de kleinzoon van Jan II van Glymes. Het is niet onlogisch dat hij voor de vervaardiging van de ringkraag de zilversmid inschakelde die ook voor zijn Bergse familie werkte. In de rekenin gen van de markies Antoon van Glymes, zijn weduwe Jacqueline de Croy en zijn opvolgers Jan IV van Glymes en Maria van Lannoy komen vooral de namen naar voren van de zilversme den Jacob Mattheusz en diens zoon Jan Ja- cobsz Uyten Corensack. De eerste woonde in het huis Den Luypaert in de Lievevrouwestraat, de tweede in het huis Den Corensack in dezelfde straat. Laat nu het meesterteken erg veel lijken op een koren- of graanzak! Draaginsigne Sint-Jorisgilde5 In het prestigieuze museum Il Bargello in Flo rence wordt een verguld zilveren plaquette (draaginsigne) bewaard dat gemaakt is in op dracht van, of speciaal voor het Sint-Jorisgilde van Bergen op Zoom. Het centrale deel van Afb. 4. De ringkraag van het Sint Jorisgilde van Zevenbergen, collectie Rijksmuseum, Amsterdam. De Waterschans 1 - 2017 38

De Waterschans | 2017 | | pagina 38