dit fraaie stuk toont ons een afbeelding van de arm van Sint Joris die de draak neersteekt. Dit centrale deel wordt vastgehouden door twee wildemannen die de wapens van de stad en van de markies dragen. Het stuk dateert uit het midden van de zestiende eeuw. Het is de oud ste voorstelling van de wildemannen. Mogelijk is het stuk gemaakt in 1534, toen de stad het voetbooggilde van Sint Joris extra geld gaf om op het toernooi in Mechelen goed voorde dag te komen. Het kan echter ook gemaakt zijn bij gelegenheid van de inhuldiging van markies Jan IV van Bergen in 1550. Het stuk is wellicht ge maakt door zilversmid Michiel Stranghe, die lid van dit Sint-Jorisgilde was. Hij kreeg in de jaren vijftig van de zestiende eeuw enkele malen extra geld van de markiezin Maria van Lannoy.6 Visschep Verlinden In de tentoonstelling en in het boek wordt ook aandacht besteed aan een visschep die in 1840 gemaakt is door de Steenbergse zilversmid J. A.G. Verlinden. De oudste visscheppen dateren uit de eerste helft van de achttiende eeuw. De vorm is afge- stemd op rechtshandigen: een opstaand randje aan de rechterkant verhindert dat de vis van het vlakke of bijna vlakke blad schuift. De schep is opengewerkt om het vocht door te laten. J.A.G. Verlinden was getrouwd met Joanna Coetermans, afkomstig uit een familie met vele generaties zilversmeden in Antwerpen en Ber gen op Zoom. In 1853 verhuisde Verlinden naar Bergen op Zoom en werd exploitant van het kof fiehuis St. Antoine in de Lievevrouwestraat. In Bergen op Zoom heeft hij niet meer als zilver smid gewerkt. Aantrekkelijke prijs voor leden van de Kring Het boek is geschreven door Jean-Pierre van Rijen en Cees Vanwesenbeeck. De fotografie en de vormgeving is van Albertine Dijkema. Het is een uitgave van de Stichting Bergen op Zilver. Dankzij de goede samenwerking tussen het bestuur van de Stichting Bergen op Zilver en het bestuur van de Geschiedkundige Kring kunnen de leden van de Kring dit boek via voorinteke ning aanschaffen voor de aantrekkelijke prijs van 35 (winkelprijs 49,95). Gebruik hiervoor de bon in dit blad. Noten Afb. 6. Visschep, J.Verlinden 1840, particuliere collectie. 1 C.J.F. Slootmans, Paas en Koudemarkten te Bergen op Zoom 1365-1565, Tilburg 1985, pp. 318-336; W.H.Th. Knippenberg, "Zilver en zilversmeden te Bergen op Zoom" in: De Water schans 1 (1968-1969), pp. 84-87. 2 West-Brabants Archief, BoZ, SA 3022. 3 J. Kleyntjens en C. Slootmans, Hervorming te Bergen-op-Zoom, hare ontwikkeling en vestiging in de 16e eeuw, Bergen op Zoom 1933, p.43. 4 W.A. van Ham, Wapens en vlaggen van Noord-Brabant, Zutphen 1986, p. 77. 5. Bij het ter perse gaan van deze Waterschans was nog niet dui delijk of het draaginsigne in de tentoonstelling te zien zal zijn. 6 West-Brabants Archief, BoZ, BA, ARR 657 (1550), p.104. Afb. 5. Het draaginsigne van het Bergse Sint-Jorisgilde, collectie Museo Nazionale del Bargello, Florence, foto Bram de Klerck. 39 De Waterschans 1 - 2017

De Waterschans | 2017 | | pagina 39