Kroonleden animeerde discussies in de krant, in de kroeg, in de politiek, in de kerk, op straat en op ver jaardagsfeestjes. De gemeentelijke nieuwjaarsreceptie werd ge houden in het Markiezenhof, omdat de Lieve vrouweparochie, die de gebruiker van de Gertru- diskerk is, zich afvroeg in hoeverre zo'n receptie in strijd is met het karakter van het kerkgebouw. Nu hebben daar in het verleden wel vaker eve nementen plaatsgevonden die men niet direct in een kerk verwacht, zoals een zakenlunch of een ondernemersgala, en die hebben vanzelf sprekend geleid tot debatten tussen voor- en tegenstanders. Sommigen vinden bijvoorbeeld dat het juist goed is voor het behoud van het ge bouw om de kerk multifunctioneel in te zetten, anderen vinden dat er grenzen zijn aan wat toe laatbaar is in een gewijde ruimte. In het recente redetwisten waren er ook wat minder genuan ceerde geluiden te horen, zelfs uit de gemeen teraad, waar opmerkingen werden opgetekend zoals "die kerk is van ons allemaal" en "waar bemoeit zo'n bisschop zich mee". Nu is het in de huidige maatschappelijke orde natuurlijk zo, dat niet de eigenaar van een gebouw, maar de gebruiker bepaalt wie of wat hij onder zijn dak toelaat. En dat een bisschop, die in de kerke lijke organisatie ook de rol van regiodirecteur vervult, daar iets van vindt is onvermijdelijk, ook al vinden velen dat niet leuk. Het management van instellingen verandert in de loop van de tijd en daarmee veranderen ook opvattingen. Het Markiezenhof was aan het eind van de vorige eeuw het vaste toneel geworden voor een groot aantal sociaal-culturele evenementen. De jazz- stichting hield er jaarlijks concerten in de zalen van de benedenverdieping en in een van de kelders van het gebouw; de Vierschaar organi seerde er de zomerse openluchtspelen, de boe- renmaaltijd met Vastenavond vond plaats in de Hofzaal, en er gebeurde nog veel meer. Tegen het einde van het eerste decennium van deze eeuw werd er rigoureus een streep door dit type gebruik gezet, want dat werd gezien als strijdig met het museale karakter van het gebouw. Er klonken vele verontwaardigde stemmen uit het culturele veld, maar de gebruiker, in dit geval de gemeente zelf, bepaalde dat het argument "dit gebouw is van ons allemaal" niet opging. We zijn nu bijna weer een decennium verder en het beleid over de functie van het Markiezenhof is opnieuw aan het kantelen. Vorig jaar en dit jaar vond er weer een boerenmaaltijd plaats en de kaartverkoop voor de Vierschaarversie van Shakespeare in love is al begonnen. De hele be nedenverdieping van het Markiezenhof is straks museum af en wordt toegankelijk voor iedereen, zo liet de verantwoordelijke wethouder weten. Wij worstelen met de beschermwaardigheid van de stille getuigen van het verleden, met wat his torisch bewustzijn nou eigenlijk inhoudt en blijk baar ook met de vraag wat een passend gebruik is van onze monumenten. De meningen zijn di vers en aan verandering onderhevig. Maar nu de grote zilvertentoonstelling in aantocht is, lijkt het erop dat alle gelederen zich sluiten - en hopelijk niet eenmalig: Markiezenhof, Ontmoetingskerk, Gertrudiskerk, Synagoge en Gevangenpoort bereiden zich eendrachtig voor op de gehoopte vijftienduizend bezoekers van de expositie Voorbij ijdelheid over zes eeuwen zilver in onze stad en streek. In deze editie van De Waterschans kunt u met het thema al kennisma ken in een artikel van Cees Vanwesenbeeck, een van de auteurs van het boek Zilver in en rond Bergen op Zoom. Op 20 mei, tegelijk met de opening van de tentoonstelling zal dit 368 pagi na's tellende boek verschijnen en u kunt, als lid van de Geschiedkundige Kring, dit boek bij voorintekening aanschaffen voor slechts 35, De normale voorintekenprijs bedraagt 42,50 en de standaard verkoopprijs is 49,95. Wij zijn de Stichting Bergen op Zilver zeer erkentelijk dat we in samenwerking met onze Kring deze aantrekkelijke aanbieding voor onze leden heb ben kunnen realiseren. Vergeet u niet op tijd in te tekenen! Koert Damveld, voorzitter De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: DARVI BV P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK Steenhouwerij DE KORT Hotel en Residence DE DRAAK - A Hampshire Classic 3 De Waterschans 1 - 2017 FAUSTO NU Ml NE BERGA VIUTRIX

De Waterschans | 2017 | | pagina 3