Beste lezer In verband met een artikel voor dit nummer van De Waterschans was ik onlangs op bezoek bij de Heemkundekring Halchterth. Wat me opviel, was het enorme enthousiasme van de mensen die ik daar aantrof. Ik realiseerde me, dat me dat ei genlijk altijd opvalt, elke keer als ik bij zo'n his torische club op bezoek ben. Die grote betrok kenheid, ook duidelijk aanwezig bij de leden van onze eigen Geschiedkundige Kring, is kennelijk kenmerkend voor mensen die zich bezig houden met de geschiedenis van de eigen plaats. Loka le geschiedenis maakt deel uit van jezelf, van je persoonlijke verleden en van je eigen directe omgeving. Zodra je de voordeur uitgaat, stap je in de historie van de stad, als je door de straten wandelt, trekt die aan je voorbij. Ik durf te stellen, dat het je verdiepen in lokale geschiedenis een ervaring teweegbrengt die intenser is dan het plezier dat je hebt bij het verzamelen van vingerhoedjes of theepotten, van bakelieten telefoontoestellen, Dinky Toys, of van alle drukken van Kuifje. Maar mogelijk is juist die sterke ervaring de oorzaak van het fenomeen dat lokale historici geneigd zijn om hun belangstelling sterk te beperken. Die houdt meestal op bij de grens van de eigen gemeente, of, vaker nog, waar de bebouwing van de stad eindigt, waar straten met huizen overgaan in wei- of bouwland. Zo komt het, dat overal in Nederland kleine clubjes fanatiek bezig zijn met allerlei interes sant historisch onderzoek, zonder van elkaars werk op de hoogte te zijn. Terwijl het vaak gaat om onderzoek dat in veel opzichten vergelijk baar is, zodat je van elkaar zou kunnen leren. Er bestaat een kleine club van wetenschappelij ke specialisten op dit gebied die met een zekere regelmaat bij elkaar komt. Die club behoort echter tot het universitaire wereldje, daarbuiten is deze nauwelijks bekend. Er zou in Nederland een instituut voor vergelijkende stadsgeschie denis of vergelijkende lokale geschiedenis moe ten komen. In de jaren '90 zijn er in die richting ideeën ontwikkeld bij het Gemeentearchief Am sterdam. Helaas zijn deze nooit gerealiseerd, hopelijk gebeurt het in de toekomst nog eens. Een ander aspect waaraan lokale historici ge neigd zijn voorbij te gaan, is dat gebeurtenissen in de plaatselijke geschiedenis niet op zichzelf staan, dat ze nooit los gezien kunnen worden van bredere historische ontwikkelingen. In de geschiedenis van Bergen op Zoom vormen de belegeringen die de stad heeft meegemaakt misschien wel het beste voorbeeld. Omdat Par ma's invasie van Engeland in 1588 niet doorging vanwege het verlies van de vloot (de Armada), kon hij de bijeengebrachte troepen inzetten om steden in de opstandige gewesten aan te vallen. En zo sloeg hij het beleg om Bergen. In 1747 werd Bergen op Zoom door de Fransen aange vallen, maar niet omdat zij toevallig zo'n hekel hadden aan onze stad. De Franse maarschalk Maurice de Saxe was bezig Maastricht te ver overen. In een poging om de Staten-Generaal te dwingen om Nederlandse troepen weg te halen bij de verdediging van die stad, stuurde hij Lowendal met een leger naar Bergen op Zoom. Een voorbeeld van een heel andere aard: de weervisserij kon in Bergen tot ontwikkeling ko men omdat in de zestiende eeuw door stormen en overstromingen een groot deel van Zuid-Be veland was verdronken en er zodoende nieuwe visgronden waren ontstaan. Lokale historische ontwikkelingen zijn dus beter te begrijpen en daarnaast ook beter op hun waarde te schatten, als ze in een breder perspectief worden gezien. In een breder per spectief is de geschiedenis van onze stad in veel opzichten bijzonder te noemen. Volgens mij is dat een van de grote geheimen van die geschie denis, want weinig mensen (te weinig) zijn zich van dat bijzondere karakter bewust. De redactie van De Waterschans staat daarom graag open voor artikelen waarin gebeurtenissen in Bergen op Zoom worden behandeld in samenhang met de geschiedenis in bredere zin. Jan Peeters, hoofdredacteur De Waterschans 1 - 2017 4

De Waterschans | 2017 | | pagina 4