Terugdenkend aan Adriaan van Roode (1938 - 2017) Op 4 februari jongstle den hebben we Adriaan van Roode uitgeleide gedaan. Hij stierf daags na zijn verjaardag, op 30 januari, na een kort en hevig ziekbed. Vlak voor Kerstmis kwam het be richt dat Adriaan ernstig ziek was en niet meer behandelbaar. Vervol gens ging alles zoals we van Adriaan mochten verwachten: hij plande tot in detail hoe zijn ziekbed moest verlopen en welke vorm van uitvaart hij in gedachte had: een traditionele, gezongen Gregoriaanse mis waar ik, op zijn speciaLe verzoek, aLs predikant mede een rol in zou vervullen. Aansluitend was de crematie en het condoleren. Zo wilde hij het en zo is het gegaan. Ik kende Adriaan inmiddels een kleine vijf tien jaar en heb met hem samengewerkt op verschillende terreinen. We kwamen elkaar aanvankelijk vooral tegen bij de oecumeni sche activiteiten rond de Gertrudiskerk en de Ontmoetingskerk. Met name de liturgische vieringen, zoals vespers, werden mede door Adriaan verzorgd. Hij had een grote kennis van liturgische tradities, zowel van de rooms katho lieke, lutherse, anglicaanse als calvinistische en natuurlijk ook van de vóór-reformatorische tradities. Hij was een onuitputtelijke bron van kennis. Maar het ging niet alleen om kennis; Adriaan verzorgde deze zaken ook vanuit zijn hart en gevoel en zong zelf graag mee. Vanaf het moment dat ik betrokken raakte bij het bestuur van de Geschiedkundige Kring, met aLs deeLtaak het voorzitterschap van de boekenredactie, werkte ik ook hier samen met Adriaan. Hij had een natuurlijke interesse in welk (historisch) onder werp dan ook en was tevens uitermate goed op de hoogte van stijl, spelling en grammatica van het Nederlands in verschillende periodes van onze taalgeschiede nis. Er staat een heel rijtje boeken op de plank bij de productie waarvan Adriaan als corrector zijn talenten heeft ingezet. Ook de contacten met de drukkerij en het naLezen van de diverse drukproeven behoorden tot zijn werk. De laatste weken voordat de boeken definitief gedrukt wer den, waren altijd weer een hectische periode voor hem. Als geen ander kon Adriaan hier goed tegen. Bij het laatste boek (Twaalf ambachten, één familie) was Adriaan tevens als auteur ac tief. Het hele idee voor dit boek was mede aan zijn brein ontsproten. Ook voor andere organisaties heeft Adriaan dit precisiewerk gedaan. Denk aan SIEB met de boekenseries Bergen op Weg en Bergen op Stoom en denk aan de Stichting Behoud Weer- visserij. Ze wisten Adriaan allemaal te vinden en ook de parochie deed een beroep op Adriaans talenten ten behoeve van het parochieblad inZoomen. Samen met zijn echtgenote Gertrude was Adri aan twee dagen per week als vrijwilliger te vin den in het gemeentearchief. Vele jaren hebben zij daar gewerkt, onder meer aan het opscho- De Waterschans 1 - 2017 6

De Waterschans | 2017 | | pagina 6