aanzien daarvan. Het schoolgebouw is be langrijk vanwege de gaafheid van het exterieur."22 Met de uitbreiding van het aantal leerlingen moest er steeds meer onderwijsruimte beschik baar komen. Met name in de periode dat de Rijks HBS omgevormd werd tot een scholen gemeenschap voor mavo, havo en atheneum nam het aantal leerlingen zodanig toe dat het gebouw niet meer toereikend was. In die tijd werd er gebruik gemaakt van het voormalige garnizoensterrein en de Wilhelminakazerne. Hier werden noodgebouwen geplaatst. In 1982, toen de school het 100-jarig bestaan vierde, kreeg de school niet alleen nieuwbouw maar ook mede dankzij de oudercommissie en de Stichting Fondsen het garnizoensterrein in eigendom. Daar werd een kleine sporthal ge bouwd. In 2004 volgde op dit terrein een tweede sporthal. De verhuizing van de oude ambachts school naar het industrieterrein van De Lage Meren in de jaren tachtig leverde 't Rijks een zee van ruimte op rondom de school. Er kwam ruimte voor een extra vleugel met leslokalen, fietsenstallingen, sportvelden, een groter schoolplein en twee sportzalen. In 2004 werd een van deze zalen gesloopt en kwam hier het huidige kunst- en cultuurgebouw van 't Rijks. In 2006 volgde de bouw van het technasium en de nieuwe dependance aan de Rijtuigweg. Daarna kwam in 2009 de aankoop van de Lutherse kerk achter de school in de Faurestraat tot stand. In dit gebouw zijn de leerlingenzorg en leerlingbe geleiding gevestigd. Zo hebben alle gebouwen en specifieke vleugels van de school een eigen functie gekregen. Met de vernieuwing van het schoolplein in 2016 lijkt de studiecampus te zijn voltooid.23 De rol van de gemeente Bergen op Zoom is niet gering geweest. Vanaf 2006 heeft de gemeente Bergen op Zoom zowel het juridische als het economische eigendom, alsook de daarbij be horende financiële middelen overgedragen in de zogeheten overeenkomst tot doordecentrali satie. Deze overeenkomst heeft ervoor gezorgd dat de school vrijheid van handelen kreeg en snel kon inspelen op de veranderde onderwijs- Afb. 9. De voormalige ambachtsschool, gevestigd op de hoek van de Burgemeester Stulemeijerlaan De Waterschans 2 - 2017 54

De Waterschans | 2017 | | pagina 14