Het Mollerlyceum: een Amsterdams schoolgebouw in Bergen op Zoom Jan Kalker Het Mollerlyceum in Bergen op Zoom, nu een brede scholengemeenschap met vestigingen in Steenbergen, Hoogerheide en Ossendrecht, begon ruim 100 jaar geleden in 1916 als "R.K. Han delsschool met vier-jarige cursus". In 1928 kreeg de opleiding een eigen gebouw. In de herinne ring van oud-leerlingen heeft het eigen schoolgebouw altijd iets bijzonders. Met weemoed denkt menigeen terug aan een gang, een lokaal, een nis of aan een speciaal hoekje op het schoolplein. Ongetwijfeld neemt het Moller zijn plaats in in de harten van de Mollerianen. Maar het biedt meer. Het is een voor Bergen op Zoom uniek voorbeeld van een schoolgebouw in een bouwstijl die bekend staat als de Amsterdamse School. Achter het gebouw aan het Bolwerk is aan de de Begijnhofstraat en de Noordsingel de uitbrei ding van de jaren vijftig te zien. Aan de Vestzijde (Le Grandstraat) heeft men een goed zicht op de grootscheepse nieuwbouw van de jaren negentig. In dit artikel bespreek ik aan de hand van deze drie bouwelementen ook de onderwijskundige ontwikkelingen van het Mollerlyceum. Het ac cent leg ik daarbij vooral op de kunsthistorische waarde van het oudste bouwgedeelte: niet voor niets staat de voorgevel op de gemeentelijke monumentenlijst. Huurpanden:1916 - 1928 Aanvankelijk had de eerste bijzondere handels dagschool in Brabant niet de beschikking over een eigen gebouw.1 In 1916 huurde men het verenigingslokaal van de plaatselijke St.-Jozef- gezellen. Het jaar daarop kon men van de broeders van Huijbergen klaslokalen overnemen Afb. 1. Aanzicht voorgevel Mollerlyceum. Foto auteur. Afb. 2. Jos Wielders, Het gebouw van de Handelsschool in Bergen op Zoom, ontwerptekening, 1925. De Waterschans 2 - 2017 58

De Waterschans | 2017 | | pagina 18