van hun kweekschool in de Hoogstraat. Meisjes klassen wilden de broeders in dit gebouw echter niet toestaan. Voor de in 1920 opgerichte meis jesafdeling werden toen aparte lokalen betrok ken in de Van Dedemstraat, waar de Eerwaarde Zusters van het Genootschap tot Opvoeding uit Roosendaal een lagere school voor meisjes onderhielden. Maar het gebruik van gehuurde lokalen was niet ideaal. Al in september 1920 werd een bouwcommissie gevormd, die de mogelijkheden "aangaande den bouw eener school" moest onderzoeken. De kwestie werd zelfs urgent, toen de broeders van Huijbergen in december 1920 lieten weten dat ze hun kweekschool na de zomer van 1921 weer zelf nodig hadden. Men moest dus vóór september 1921 elders onderdak zien te vinden. Vanwege geldgebrek werd het opnieuw een huurpand, een voormalige particuliere lagere school, plaatselijk bekend als de Brogtropschool in de Engelsestraat. De opleiding was ondertussen uitgebreid met een hbs-afdeling. Het zou uiteindelijk tot 1925 duren voordat de bouw van een nieuwe school daadwerkelijk begon. Een bouwstichting, de Sinte Geerte- stichting, genoemd naar de beschermheilige van de stad, St. Gertrudis, slaagde erin een obligatielening uit te schrijven voor de bouw van een nieuwe school.2 Als vestigingsplaats koos men een terrein aan de Oosterboulevard (sinds 1930 Bolwerk Zuid geheten). Nieuwbouw: 1928 De Geertestichting had in eerste instantie aan Piet de Nijs, een plaatselijk architect, opdracht gegeven bouwtekeningen te maken.3 Hij had enkele jaren daarvoor de Petrus Canisiusschool (nu hotelschool) aan de Wassenaarstraat ge bouwd. Ook was hij samen met J. van Teffelen de ontwerper van Villa Helena uit 1916 (afge broken): de woning van de toenmalige voorzitter van het schoolbestuur Willem Asselbergs. Maar toen ging Hendrik Moller zich ermee bemoeien. Hij was voorzitter van Ons Middelbaar Onder wijs (OMO), de vereniging van katholieke middelbare scholen in Brabant, waartoe ook de Bergse scholen behoorden. Moller was een krachtige persoonlijkheid met de neiging alles zelf te willen regelen. Door zijn toedoen werd De Nijs langzaam maar zeker aan de kant ge schoven ten gunste van de Limburgse architect Jos Wielders, een goede vriend van Moller en mede betrokken bij diens kort tevoren opgerich te (kunst)tijdschrift Roeping. Daarin zetten beiden zich in voor een katholieke kunst voor de ge meenschap; of zoals Moller zei: "waarachtig blij vende kunst, groeiend uit katholieke beginselen".4 De bouw liep door tegenvallend weer en ruzies met de aannemer nogal wat vertraging op.5 Maar op 21 mei 1928, een jaar later dan gepland, vond dan toch de plechtige opening plaats van het gebouw, dat alom de hoogste lof kreeg. Katholiek Bergen stak de vlag uit: men had een prachtig eigen schoolgebouw ("Het Bolwerk der Onzen") dat de strijd met de neutrale (volgens velen "ongodsdienstige" Rijks-hbs zou kunnen aangaan! Inderdaad nam het aantal leerlingen Afb. 3. Dr. Moller, 1925. Afb. 4. De Handelsschool in aanbouw, 1927. Hier zijn de span ten van firma NEMAHO geplaatst. 59 De Waterschans 2 - 2017

De Waterschans | 2017 | | pagina 19