in de jaren dertig - vergeleken met de concur rent boven aan het Bolwerk - sterker toe. De school had in die tijd dan ook feitelijk meer last van Roosendaals katholiek middelbaar onderwijs. Niet zozeer van het Norbertuslyceum voor jongens: die moesten zelfs naar Bergen om de Hogere Handelsopleiding af te maken, maar wel van het Gertrudislyceum voor meisjes. Dat was toen gehuisvest in de kloosterschool - tevens internaat - van de Zusters Franciscanessen. Zij lokten heel wat Bergse meisjes: hun opleiding in Bergen moest een paar jaar eerder zelfs opgeheven worden. Rasechte chauvinistische Bergenaren waren hier zeer ongelukkig mee. In die tijd sprak men (al) van "die eigenaardige antithese" tussen Bergen op Zoom en Roosen daal. Voor veel Bergenaren was die stad "in hunne oogen een plaats van mindere waarde met een hun vijandelijke bevolking.6 Bergen had meisjes nu weer graag in het nieuwe schoolgebouw middelbaar onderwijs willen ge ven. Maar bisschop Hopmans van Breda verbood meisjes en jongens in één gebouw; zelfs al waren het parallelklassen: "die verderfelijke co-educatie". Dit ondanks een grootscheepse petitie van notabele Bergenaren. De meisjes moesten elke dag maar met een door OMO gesubsidieerde bus (de trein werd als "zeden- verwilderend" beschouwd) naar Roosendaal. Maar, zoals schooldirecteur Smits in zijn brief aan Moller schreef: "ook al moet het meisjes plan voorlopig schipbreuk lijden, 't nieuwe gebouw zal volledig gemaakt worden, zoodat ten allen tijde met de meisjes kan worden aan- gevangen".7 Op de plattegrond van de school had men al voorzieningen getroffen voor een op te richten meisjesafdeling.8 De linker- en de rechtervleugel werden van el kaar gescheiden door een dwars op de centrale hal geplaatste achtervleugel. Hierdoor waren er twee afzonderlijke speelplaatsen: "de grote en de kleine Cour" genoemd. Ook waren er twee kleedlokalen bij de gymnastiekzaal gebouwd. De meest zuidelijke zou dienst moeten gaan doen als kleedruimte voor de meisjes. Daar be vond zich ook al een aparte ingang. Op de bouw tekening staat in de ruimte erboven te lezen: "latere meisjes H.B.S". Het leek er sterk op dat de strijdbare katholieken in Bergen niet zouden rusten voordat de stad ook een eigen middel bare meisjesopleiding zou hebben. Eindelijk konden de bestelde gedenkstenen namens het plaatselijke bestuur en de Geerte- Afb. 5. Geertestichting en schoolbestuur, 1928. Foto auteur. De Waterschans 2 - 2017 60

De Waterschans | 2017 | | pagina 20