stichting in de hal worden ingemetseld. De aandachtige beschouwer zal opmerken dat daarop, ietwat optimistisch, 1927 als jaar van voltooiing staat vermeld. De plaatselijke krant De Zoom meldde op 21 mei: "Wij zijn hiermede een monument rijker ge worden, waarop de stad met recht trotsch mag zijn".9 De schrijver kon toen nauwelijks vermoe den dat de voorgevel van dit gebouw inderdaad in 1992 door de gemeente Bergen op Zoom op de monumentenlijst geplaatst zou worden. Een indrukwekkend schoolgebouw. Wat treft ons nu zo aan dit gebouw aan het Bol werk? Op het eerste gezicht krijgen we een indruk van zwaarte en massaliteit. Maar een nadere beschouwing levert een levendige coulisse-achtige afwisseling van ritmisch voor uitspringende en terugwijkende bouwelementen op. Doordat de conciërgewoning - nu adminis tratie - deel uitmaakt van het vooraanzicht is er geen symmetrie. Een uitgebalanceerd krach tenspel van muurvlakken maakt het voorfront desondanks zeer evenwichtig. Een afgewogen gebruik van golvende vormen afgewisseld met enkele scherpe scheidingen versterkt deze indruk. De dakpannen vormen overal een kleurige omlijsting van het gebouw. De lange rijen ramen op de eerste verdieping zorgen voor een horizontaal accent: dit in fraai contrast met de verticale lijn van de middenpartij. De vensters zijn in brede omlijstende houtvakken geplaatst. Erg karakteristiek is ook de raam- partij die bijvoorbeeld bij de Begijnhofstraat ononderbroken de hoek omgaat. Het houtwerk was oorspronkelijk wit geschilderd. Een serie natuurstenen blokken boven de vensterpartij van de begane grond geven de gevel nog een extra ritmisch accent. De groene zone tussen stenen ommuring en het gebouw zelf geeft de vereiste afstand, de gevel waardig. Dit gevelaanzicht aan het Bolwerk heeft in de loop der jaren bijna geen verandering onder gaan, afgezien van een enkel ambachtelijk smeedijzeren hekwerk, dat is vervangen door een roestvrij confectie-exemplaar. Boven de hoofdingang is na de oorlog het opschrift "R.K. H.B.S. en H.H.S." gewijzigd in "Mollerlyceum". Van de bij de opening in de straat toen nog jonge Afb. 6. Aanzicht van de gevel aan het Bolwerk en Le Grand- straat. Foto: auteur. Afb. 7. Aanzicht van de gevel aan het Bolwerk en de Begijn hofstraat. Foto: G. van Dijk. Afb. 8. Toegangsdeur van het Mollerlyceum. Foto: auteur. 61 De Waterschans 2 - 2017

De Waterschans | 2017 | | pagina 21