scholen, benevens andere gebouwen toelaat. Maar het gaat als met een stuk krijt. Wie geen kunstzin heeft kan er alleen strepen mee trek ken, terwijl de kunstenaar er heerlijke teke ningen mee schept". Kort na de opening waren er al prentbriefkaarten te koop waarop de school in al zijn glorie te zien was. Architect Jos Wielders Wie was de voor dit gebouw verantwoordelijke architect?10 Jos Wielders werd geboren op 3 sep tember 1883 te Sittard. Over zijn opleiding is alleen bekend dat hij gedurende twee jaar de plaatselijke tekenschool volgde. In 1910 werd hij de gemeentearchitect van die stad. In 1917 vestigde hij zich als zelfstandig architect. Hij ontwierp een groot aantal bouwwerken, waar onder scholen, kerken en kloosters. Het meren deel van zijn werk bevindt zich in Sittard en om geving. Zijn bijnaam was "de betonarchitect" omdat hij dit nieuwe materiaal graag gebruikte, echter meestal verborgen achter baksteen. In zijn beginperiode lijkt hij een aanhanger van de Amsterdamse School geweest te zijn. Het Patronaatsgebouw en het Badhuis - beide in Heerlen uit 1921/1922 - zijn hier goede voor beelden van, evenals de watertoren van Schim mert uit 1927. In de jaren dertig bekeerde hij zich tot het functionalisme: zie het door hem ontworpen schoolgebouw voor de Rijks-hbs Willem II in Tilburg uit 1931. In monumentbeschrijvingen wordt Quirinus Horsten, een plaatselijke architect, vaak genoemd als medeverantwoordelijk voor het schoolge bouw. Hij werd indertijd door de Geertestichting aan Wielders toegevoegd, omdat laatstgenoem de zelf niet al te vaak naar Bergen op Zoom Afb. 12. Het voormalig Patronaatsgebouw te Heerlen, Lim burg; ontworpen door architect Jos Wielders, 1921. Afb. 10. Architect Jos Wielders. Afb. 11. De Watertoren te Schimmert, Limburg; ontworpen door architect Jos Wielders, 1926. 63 De Waterschans 2 - 2017

De Waterschans | 2017 | | pagina 23