kwam. Het bestuur wenste een aanspreekbaar persoon tijdens de bouw. Maar we moeten hem slechts beschouwen als de uitvoerder van de ontwerpen van Wielders. In een brief aan Moller schreef de Limburgse architect over de samen werking met Horsten: "de platte gronden zouden we samen in elkaar kunnen zetten en zou ik dan verder de gevels kunnen uitwerken en teekening- en daarvan op schaal 1 op 10 bezorgen. Aan de hand daarvan zou collega dan de details moeten maken om tenminste iets te doen, doch vrijwel zeker is dat hij sulks onmogelijk kan. In dit geval zou hij de geheele uitvoering op zich kunnen nemen, behalve dan de keuze van de bakstenen en het aangeven van de kleuren van houtwerk, pannen enz.".11 De Amsterdamse School Wat verstaan we onder de Amsterdamse School?12 Dit is een architectuurstijl van architecten met gelijkgestemde opvattingen die zich hoofdzake lijk in Amsterdam voordeed tussen de jaren 1910 en 1930. In het algemeen onderscheidt men twee periodes: een uitbundige tot 1925, en een meer sobere variant daarna. Vooral nieuwbouwplannen voor stadswijken ver toonden deze stijl, met als bekendste voorbeeld het Uitbreidingsplan Zuid in Amsterdam onder leiding van architect Berlage. Met hun grote aan dacht voor de vormgeving van de gevels rea geerden de architecten op de slecht afgewerkte en troosteloos eenvormige stapelwoningen van de negentiende-eeuwse stadswijken. De woning bouw was toen een object van speculatie, waar particulieren, gezien de heersende woningnood, veel geld aan konden verdienen. Twee factoren zorgden voor verandering. Sinds de Woningwet van 1902 was er ook gesub sidieerde woningbouw mogelijk, waardoor het voor woningbouwcorporaties - zonder winstoog merk!- aantrekkelijk was om voor haar leden goede woningen te bouwen. Bovendien werden er na 1900 steeds meer socialisten in de Amster damse gemeenteraad gekozen (van wie vooral F.M. Wibaut als wethouder van Volkshuisvesting genoemd mag worden) die voor de arbeiders klasse betere en mooiere woningen wensten te bouwen.13 Er kwam zelfs een schoonheidscom missie die toezicht kreeg op de gevelontwerpen: de arbeider had ook recht op kunst. Door het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog werden veel plannen uitgesteld. Maar na 1918 vond er een golf van bouwactiviteiten plaats. Deze duurde tot 1923, toen de subsidieregeling werd ingetrokken. Dat de bloeiperiode van de Afb. 13. De Openbare Montessorischool te Amsterdam, 1924; detail metselwerk. Foto: Verheijfotografie.nl. Afb. 14. Het decoratief gebruik van baksteen boven de ingangspartij van De Waterschans 2 - 2017 64

De Waterschans | 2017 | | pagina 24