W ■hjBiil immmrn Het zal ondertussen duidelijk zijn dat de (voor) gevel zeer bepalend is voor de stijlkenmerken. Ik bespreek er een viertal van: het veelvuldig gebruik van baksteen: voorliefde voor ronde en golvende - soms paraboolachtige - vormen; een creatieve verwerking van hout in ramen en toe gangsdeuren; toepassing van decoratief beeld houw- en smeedwerk. 1. Er is bij schoolgebouwen in Amsterdam sprake van een veelvuldig en kleurrijk gebruik van baksteen; soms in verschillende maten en soorten. Vaak is er ingewikkeld metselwerk te bewonderen. Men spreekt wel van baksteen architectuur. Regelmatig wordt er ook een onnatuurlijk gebruik gemaakt van dakpannen als bedekking voor steile - soms zelfs ver ticale - gevels. Aan het Bolwerk heeft Wiel ders zich, zij het bescheiden, in het metsel werk uitgeleefd: zie bijvoorbeeld bij de hoofd ingang, en aan de Begijnhofstraat. De dakpan nen vormen overal een kleurige omlijsting van het gebouw, ook daar waar feitelijk een andere dakbedekking is toegepast. De dak schilden van de tekenlokalen op de bovenste verdieping en die van de conciërgewoning zijn erg steil. 2. De verschillende onderdelen van de gevel van een schoolgebouw in Amsterdam vertonen vaak golvende en soms zelfs paraboolvormige lijnen. De hoeken zijn meestal afgerond. Er is een voorliefde voor toren- en/of erkerachtige uitbouwsels. Rechte hoeken van elkaar snij dende bouwelementen komen minder vaak - en dan nog alleen in de laatste periode - voor. Hoewel er aan het Bolwerk afgeronde hoeken te vinden zijn aan bijvoorbeeld de voorgevel en het toegangshek aan de Vest-zijde, oogt het geheel nogal strak. Paraboolvormen komen niet voor aan het schoolgebouw. De conciërgewoning springt er als bouwelement wel weer opvallend uit. T Afb. 16. Publieke Werken, Willem Barentszschool in Amster dam, paraboolvormige entree, 1923. TFL"H Afb. 17. Jos Wielders, Het gebouw van de Handelsschool in Bergen op Zoom (niet uitgevoerd), ontwerptekening, krijt op papier, 1925. Foto auteur. De Waterschans 2 - 2017 66

De Waterschans | 2017 | | pagina 26