Beste lezer, Colofon Onlangs zag ik een interview met de Amerikaanse acteur Morgan Freeman waarin hij zei dat hij The Shawshank Redemption een van zijn beste films vond. Aan deze productie uit 1994 had hij de start van zijn glanzende carrière op het witte doek te danken, vertelde hij. De inter viewer, Graham Norton, vroeg hem waarom die film dan niet bekender was bij het grote publiek. Freeman gaf hem ten antwoord dat de oor zaak hiervan de naam van de film was. Een ingewikkelde naam blijft niet hangen bij het grote publiek en als die bovendien moeilijk uit te spreken is, zoals in dit geval, dan is de kans dat een film geschiedenis schrijft een stuk kleiner, aldus Freeman. U vraagt zich wellicht af wat dit te ma ken heeft met de geschiedenis van Stad en Land van Bergen op Zoom, maar daar kom ik zo op. Eerst moet ik nog vertellen dat als je voorbij het Markiezenhof loopt het niet onopgemerkt blijft dat Shakespeare daar binnenkort zijn theatertent opslaat. In de nieuwe productie van De Vierschaar zullen we zien hoe de schrijver de inspiratie vindt voor het drama Romeo and Juliet, dat de beroemde quote What's in a name? heeft voortgebracht. Op het moment dat Julia zich realiseert dat ze verliefd is geworden op een man met een vijandelijke familienaam slaakt ze deze verzuchting en ze zegt er bij: "Wat wij een roos noemen zou met een andere naam net zo zoet geuren." Maar het loopt deson danks slecht af, juist vanwege het feit dat de familienamen van beide geliefden niet verenigbaar zijn. Van alle eigenschappen die een mens, een object, een instelling of een gebeurtenis heeft, is de meest vluch tige - de naam - blijkbaar toch heel bepalend voor de acceptatie en voor de nesteling in het collectieve geheugen. Wat een naam kan doen zien we bijvoorbeeld bij de Brabantse Wal. Dat begrip werd in de vorige eeuw hier ter plaatse niet of nauwelijks Inleveren kopij voor Waterschans 3, 2017 vóór 1 augustus 2017 De Waterschans 47ste jaargang nr. 2, juni 2017 Kwartaaltijdschrift van de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom ISSN 0926-3918 Oplage: 1300 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Laurijs Weyts: webteam@geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280, 4600 AG Bergen op Zoom Bestuur Voorzitter: Koert Damveld Secretaris: Sjef de Wit Holleweg 65 4623 XB Bergen op Zoom tel: 0164 - 257307 e-mail: secretaris@geschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Jos van Rijn Het Gilde 7 4661 MB Halsteren Tel.: 0164-683418 e-mail: penningmeester@geschiedkundigekringboz.nl Bankrekening 24 05 922 IBAN NL91 INGB 0002 4059 22 Ten name van: Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar Erelid Dr. W.A. van Ham Ledenadministratie Jos van Rijn zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Rob Franssen Jan Hopstaken Ria Huisman Flores Remijn Willem van Rooij Marc van der Steen Redactie van De Waterschans: Jaap Dekker (redactiesecretaris) Bart van Eekelen Margot Franken Joost de Graauw Jan Peeters (hoofdredacteur) Daphne Valentijn Redactiesecretariaat J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: j.j.j.dekker@home.nl Toezicht distributie Jos van Rijn zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Omslag: Leerlingen in de kelder van Roncalli, ca. 1980. Foto: Roncalli. Layout-vormgeving/druk Twigt GrafiMedia - Moordrecht

De Waterschans | 2017 | | pagina 2